Embolizacja tętniaka: czy ten zabieg jest bezpieczny?

Dzień dobry. W wieku 45 lat miałam krwawienie podpajęczynówkowe. W 31 dobie po krwawieniu po badaniu angiograficznym naczyń mózgowych potwierdzono obecność tętniaka tętnicy szyjnej wewnętrznej lewej oraz poszerzoną tętniakowato tętnicę podstawną. Wykonano mi zabieg embolizacji tętniaka. Nie rozumiem, co to jest i czy jest to bezpieczne i na jak długo? Z czym to się wiąże, czy on został całkowicie usunięty? Nie powinnam się już więcej nic przejmować? Mam nadzieję, że został usunięty raz na zawsze i nigdy już nic takiego mi się nie przytrafi. Czy po tej embolizacji tętniaka mogą być jakiekolwiek powikłania? Czy coś mi jeszcze zagraża? W szpitalu nikt mi nic nie powiedział, tylko tyle, że wiem, że zabieg ten się po prostu odbył. Będę wdzięczna za wszelkie porady i odpowiedzi na moje pytania. Pozdrawiam serdecznie.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Tętniak to ogólnie powiedziawszy odcinek poszerzonego i nieprawidłowego naczynia. Zabieg embolizacji ma na celu odtworzenie prawidłowego światła naczynia i zamknięcie jego nieprawidłowej części. Z dostępu naczyniowego wprowadza się specjalny cewnik i lekarz kieruje się pod kontrolą obrazu rentgenowskiego do odpowiedniego miejsca. Jest on więc mniej inwazyjny i mniej niebezpieczny niż tradycyjna operacja, która wymaga przerwania ciągłości tkanek.
Pozdrawiam!