Zabiegi usuwające małą ilość próchnicy

witam, dentysta nie chce wyleczyć zęba gdyż stwierdził że próchnica jest jeszcze za mała. jakie metody są do małej próchnicy? jak się nazywają te usługi gdyż nie wiem gdzie mogę znaleźć taką ofertę stomatologa?

Witam. Trudno z Pani opisu wywnioskować co to jest ta mała próchnica ( plama próchnicowa w obrębie szkliwa-biała? brązowa?, czy próchnica obejmująca szkliwo i zębinę). W pierwszym przypadku można zastosować zabiegi profilaktyczne ( lakierowanie, fluoryzacja ), natomiast w drugim trzeba ząb leczyć. Proszę iść na wizytę kontrolną do innego dentysty i sprawa się wyjaśni. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Witam serdecznie
Każdy rodzaj próchnicy, nawet małej, wymaga interwencji i leczenia. Nie zawsze jednak musi być to tradycyjna metoda "za pomocą wiertła". Nowoczesne metody umożliwiają usunięcie powierzchownych zmian próchnicowych za pomocą lasera, a następnie zabezpieczenie szkliwa przed tzw. wtórną próchnicą.

Pozdrawiam
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

Próchnica jest chorobą bakteryjną i nawet najmniejsze jej ogniska trzeba usuwać!!! Ważny jest sposób oceny wielkości próchnicy. Czy lekarz do badania używał powiększenia? Czy było wykonane zdjęcie RTG? Często niewielka próchnica na powierzchni rozwija się głębiej w zębinie lub na stycznych powierzchniach zęba.

Niezależnie od tego jak duży jest ubytek, należy go leczyć. Im dłużej czekamy, tym gorzej, ponieważ próchnica może dojść do miazgi i doprowadzić do jej zapalenia, w tym martwicy zęba. Dlatego w przypadku małego ubytku, należy wdrożyć leczenie zachowawcze. Niewielkie ubytki próchnicze można również leczyć za pomocą piaskarki abrazyjnej lub ozonowania, które jest zabiegiem bezbolesnym i nieinwazyjnym (nie ma borowania). Zazwyczaj są one wykonywane u dzieci, ale u dorosłych także można wykonać zabiegi. Ozon posiada działanie utleniające, bakteriobójcze oraz grzybobójcze, stąd jego wykorzystanie w stomatologii. W celu dodatkowego zabezpieczenia zębów – można w gabinecie przeprowadzić zabieg fluoryzacji lub zaopatrzyć się w aptece w specjalny żel do mycia zębów o dużym stężeniu fluoru do stosowania domowego. Gdyby jednak próchnica postępowała, należy leczyć ubytek.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl