Zaburzenia odżywiania u 24-latki

Mam taki problem że rok temu dużo schudłam było mi mało, więc kupiłam środki odchudzające. Zaczynałam dostawać wilczego apetytu przez co nabawiłam się bulimii. Chodziłam do psychologa, ale jedyne co mi pomógł zrobić to to, że nie przeczyszczam się już, nie prowokuje wymiotów i po napadach nie płaczę ale kompulsy dalej są. Co jest jeszcze gorsze bo dużo przytyłam ok 8kg w miesiąc. Mam 24 lata 168cm i w tym momencie 70 kg co mam robić? Nie mam siły już ćwiczyć i być na diecie już mam dość.

Witam, proponuję zgłosić się na psychoterapię. W przypadku zaburzeń odżywiania czasem trwa ona bardzo długo. To znaczy, że 2-3 letniej psychoterapii indywidualnej (przy sesjach 1h/tydzień) wcale nie uważa się za szczególnie długą. Są też ośrodki, które zajmują się psychoterapią grupową osób cierpiących na anoreksją lub bulimię. Takim ośrodkiem jest na przykład OLNiZO "Dąbrówka" w Gliwicach, przy ul. Asnyka 10.

Witam serdecznie,

Zaburzenia odżywiania nie są łatwym przypadkiem do wyleczenia, dlatego psychoterapia trwa bardzo długo. Nawet jak wydaje nam się iż problem został rozwiązany to nadal ,,siedzi nam to w głowie'' i nie czujemy się do końca uwolnione z problemu.

Proponuję kontynuować wizyty u psychologa a dodatkowo zasięgnąć porady dietetyka. Pisze Pani iż nie ma sił na kolejną dietę oraz ćwiczenia. dieta nie musi być wcale uciążliwa i męcząca. Ważne aby była indywidualnie dostosowana do Pani potrzeb, trybu życia i oczekiwań a także preferencji żywieniowych. Często dieta kojarzy nam się z przysłowiowym listkiem salaty a tak być nie powinno!
Diety, które otrzymują moi pacjenci są bardzo smaczne a przepisy sa chwalone przez całe rodziny.
Powinna Pani zmienić podejście do diety i traktować ja jako nowy styl życia, zdrowe nastawienie do jedzenia. Jeżeli będzie się Pani odżywiać rozsądnie, świadomie i będzie Pani miała poczucie że to co zjada jest zdrowe i tylko pozytywnie wpłynie na Pani organizm będzie się Pani czuła lekko, bezpiecznie i być może myśli o wymiotach odejdą w niepamięć!!

Żeby schudnąć trzeba jeść!! To jest żelazna zasada:)
Musi Pani utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe i jednak zadbać o aktywność fizyczną.

Zalecam 5posiłów dziennie, jedzonych w odstępach 2,5-3h. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (zjeść max do 1h po przebudzeniu, jak najszybciej aby pobudzić organizm do działania) kolację zjadamy na 3-4h przed snem. Na kolację nie jemy węglowodanów złożonych oraz owoców, staramy się wybierać głownie białko.

Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, typu fast food oraz słodyczy, kolorowych napoi. Wybiera Pani chude białe mięsa, ogranicza tłuste sery, masło, margarynę, słone przekąski. Potrawy przygotowuje Pani grillując, dusząc, na parze itp a ogranicza smażenie.

Pamięta Pani o wypijaniu około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu. Posiłki powinny być jedzone jak najbardziej regularnie. Jemy mniejsze porcje a często.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk

Sylwia Osada Psycholog, Konin

Witam,
pisze Pani o częstej zmianie wagi i skutkach jakie to za sobą pociąga. Myślę, że efekty uzyskane po spotkaniach z psychologiem były ważne. Taka zmiana wagi nie łączy się tylko z pragnieniem polepszenia wyglądu, ale przede wszystkim z emocjami będącymi w Pani. I wydaje mi się, że nimi właśnie należałoby się przede wszystkim zająć. Bo myślę, że na tym polu należy szukać przyczyny. Zajmowanie się tylko skutkami radykalnej zmiany wagi w efekcie końcowym prowadzi donikąd. Źródło problemu nadal pozostaje nierozwiązane. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam

Myślę, że warto by było przenieść uwagę z odchudzania na inny ważny cel. Skoncentrować się na czymś innym i korzystnym dla Pani. Na pewno warto zgłosić się do specjalisty. Powodzenia