Zaburzenia osobowości typu bordeline

Witam. Niecały miesiąc temu stwierdzono u mnie zaburzenia osobowości typu bordeline. Spędziłam w szpitalu 2 miesiące. Nie wiem, na czym polega ta choroba. Czy moglibyście przybliżyć mi jej objawy lub udzielić jakichś informacji. Bo nie czuję się, żebym miała jakieś zaburzenia osobowości. Myślałam, że to bardziej jakaś łagodna depresja niż ta choroba.

Witam,

Zaburzenia osobowości rzadko są powodem szukania pomocy terapeutycznej, specjalistycznej. Pacjenci z zaburzeniami osobowości najczęściej poszukują pomocy w związku z depresją, lękiem lub zewnętrznymi okolicznościami.

Podstawową cechą osobowości z pogranicza (borderline) jest niestabilność i impulsywność. Kryteria rozpoznania to:
- częste przeżywanie lęku i obaw przed opuszczeniem, porzuceniem, próby uniknięcia porzucenia
- niestabilne, intensywne relacje z innymi ludźmi, skłonność do ich dewaluowania i idealizowania
- zaburzenia poczucia własnego ,,ja" (niestabilne dążenia, obraz własnej tożsamości)
- impulsywność (np. napady objadania się, wydawanie pieniędzy lub nieostrożne prowadzenie samochodu, nadużywanie substancji psychoaktywnych)
- niestabilność emocjonalna (popadanie w skrajne emocje, drażliwość, lęk), zmienność nastroju w odpowiedzi na sytuację zewnętrzną
- częste poczucie pustki
- wybuchy złości
- powtarzające się zachowania lub groźby samobójcze, samookaleczenia
- przemijające objawy paranoidalne (halucynacje, urojenia) w reakcji na stres.

Wielu pacjentów z tym zaburzeniem to osoby inteligentne, utalentowane, ale problemy osobowościowe sprawiają, że funkcjonują poniżej swoich możliwości (np. zajmują gorsze stanowiska pracy, mają problemy z jej utrzymaniem, zdobywaniem odpowiedniego wykształcenia). Zaburzenie osobowości typu borderline występuje u ok. 2.5% populacji osób dorosłych. Podstawowym sposobem leczenia jest psychoterapia - często wieloletnia.

Z pozdrowieniami