Zaburzenia widzenia - czy to jaskra?

Mając trzy lata, zachorowałem na chorobę Heinego-Medina. Po 4 miesiącach choroby miałem strasznego zeza, o ile pamiętam, na lewe oko. Już wtedy nie widziałem (czarne plamy z lekkim prześwitem światła, nie rozpoznając tym okiem twarzy ani ilości palców u rąk). Noszę okulary +2,5, a do czytania +4. Od kilku lat prawe oko zaczęło mi sprawiać kłopoty. Kilka razy w miesiącu od kilkunastu minut do pół godziny (wokół brzegów oka, srebrzyste wstążki, krawędzie mebli falują). Zamglone widzenie. Chodziłem do przychodni, badając ciśnienie ogólne. Było w normie. Proszę o szybką odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Są dwa główne typy jaskry pierwotnej: jaskra otwartego kąta i jaskra wąskiego kąta. Pierwszy rodzaj jaskry przebiega bardzo skrycie i latami może nie dawać żadnych objawów, jednocześnie powodując postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego aż do ślepoty. Drugi rodzaj jaskry natomiast przebiega z ostrym zamknięciem kąta przesączania, co powoduje objawy tzw. ostrego ataku jaskry z silnym bólem, zaczerwienieniem oka, zamgleniem widzenia i wysokim ciśnieniem śródgałkowym. Falowanie obrazu, o którym Pan mówi, może być natomiast objawem patologii plamki żółtej.

W Pana sytuacji - osoby praktycznie jednoocznej, proponuję jednak bez zbędnych dywagacji udać się do okulisty i ustalić przyczynę dolegliwości. Czy to jaskra, czy AMD, czy inna choroba to ma Pan jedno oko i trzeba o nie dbać.

Pozdrawiam