Zaburzenia widzenia - jakie mogą być przyczyny?

Mam 29 lat. Na początku czerwca nagle pogorszyło mi się widzenie w lewym oku. Nie towarzyszyły temu żadne inne objawy. Okulista skierował mnie na angiografię, podejrzewając zator w oku. Bezpośrednio po angiografii zostałam skierowana na ostry dyżur okulistyczny. Zrobiono mi szereg badań okulistycznych (tomograf oka, badania dna oka, pole widzenia), neurologicznych (tomograf głowy, podstawowe badanie neurologiczne) i naczyniowych (USG żył szyjnych metodą Dopplera) oraz szereg badań krwi. Powyższe badania nie wykazały żadnych przyczyn pozagałkowych. Istniał w gałce ocznej obrzęk plamki i niedokrwienie siatkówki, które w chwili obecnej minęły. Widzę tym okiem już prawie normalnie (w podstawowym badaniu okulistycznym bez szkieł widzę drugi rządek liter od dołu, a w szkłach - także pierwszy; w czerwcu rozpoznawałam cyfry jedynie z najwyższych rzędów i to nie bez problemów). Dodam jeszcze, że od 14 lat choruję na cukrzycę typu I. Angiografia wykazała w obu oczach mikrowłośniaki. Okulista twierdzi, że to nie zmiany cukrzycowe spowodowały problemy z widzeniem. Lekarka na ostrym dyżurze stwierdziła, że to zapalenie nerwu wzrokowego, co z kolei wyklucza mój okulista, bo tarcza nerwu wzrokowego wyglądała dobrze, nie miałam bólu w gałce ocznej i doskonale rozróżniałam kolory. Jaka więc mogła być przyczyna takiego obrzęku plamki i niedokrwienia siatkówki?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Skąd biorą sie wady wzroku?

Witam,

przyczyną takiego obrzęku plamki może być cukrzyca. Obrzęk siatkówki zagrażający lub obejmujący plamkę jest ważną dla ostrości wzroku konsekwencją patologicznej przepuszczalności naczyń siatkówki w przebiegu retinopatii cukrzycowej. Najłatwiej jest postawić rozpoznanie za pomocą badania bieguna tylnego, używając soczewki i lampy szczelinowej: lokalizacja pogrubienia siatkówki w stosunku do dołka, obecność i lokalizacja wysięków, obecność torbielowatego obrzęku plamki.

Ogniskowy obrzęk plamki charakteryzuje się lokalnym przeciekiem fluoresceiny w AF z poszczególnych uszkodzonych włośniczek.

Poza angiografią fluoresceinową można wykonać OCT plamki oraz przeprowadzić ponowną konsultację specjalistyczną z wynikiem badania.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty