Zacienienie płuca a nowotwór

Witam! Miałem robione RTG klatki piersiowej, oto wyniki: we wnęce płuca prawego zacienienie kształtu okrągłego o śr. 59 mm. Poza tym pola płucne bez zmian ogniskowych z zaostrzonym rysunkiem naczyniowo-oskrzelowym i cechami rozedmy. Aorta z blaszkami miażdżycowymi. Lekarz stwierdził również nad płucami szmer pęcherzykowy. Z badania krwi wyszło OB podniesione 50/godz., w czasie gdy badania były robione, miałem zapalenie gardła. Jakieś 5 miesięcy temu zawiało mnie i miałem suchy kaszel. Po czym przerodził się w mokry, dziś prawie w ogóle nie kaszlę. Czuję się ogólnie dobrze. Lekarz skierował mnie na tomograf. Jednak wyniki będą dopiero za tydzień. Czy z RTG mojej klatki piersiowej można jednoznacznie wywnioskować, że zacienienie jest nowotworem, czy może to być np. zapalenie płuc? Jeżeli jest to nowotwór płuc, to czy jest jakaś szansa na wyzdrowienie?

Niestety, ale na podstawie samego badania RTG nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest ta zmiana we wnęce płuca prawego. To na pewno jest jakiś guz. Czy to jest guz typu złośliwego, czy łagodnego czy to też pakiet węzłów chłonnych powiększonych lub pojedynczy węzeł chłonny znacznie powiększony na podstawie RTG tego się nie określi. Dopiero badanie TK może przybliżyć rozpoznanie i zasugerować jakiego typu jest to zmiana. Podstawą do rozpoznanie może być ostatecznie bronchoskopia (wziernikowanie oskrzeli) lub mediastinoskopia (wziernikowanie śródpiersia) z pobraniem materiału do badania histopatologicznego. Dopiero wynik badania histopatologicznego może dać ostateczne rozpoznanie. Najczęściej guzy wnęki płuca jeśli nie wywodzą się z oskrzela głównego są zmianami łagodnymi. Jeśli jest to rak oskrzela to zaawansowanie zmiany jest bardzo duże i rokowanie w takim przypadku jest niepomyślne (brak nawet możliwości leczenia operacyjnego z uwagi na lokalizację).