Dziwne objawy a podejrzenie Zespołu Tourette'a

Dobry Wieczór. Mam takie pytanie: Mam 30 lat i od jakiegoś czasu mam takie objawy: zacząłem szczekać i nagminnie muszę kręcić sznurkiem, jak się położę to mam dziwne odruchy ciała i nie mogę nad tym zapanować. Czy to może być Zespół Tourette'a??????

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zespół Tourette'a to schorzenie wrodzone, w którym pierwsze objawy występują między 2. a 15. rokiem życia. Jeśli ma Pan lat 30, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że jest to to schorzenie. Bez wątpienia wymaga Pan jednak dokładniejszej diagnostyki neurologicznej.