Zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne przed okresem

Witam zaczęłam brać tabletki antykoncepcyjne 7 dni temu a okres mam mieć za 2 dni . Zrobiłam tak bo lekarz powiedziałam mi ze mogę rozpocząć w dowolnym momencie opakowanie. Jednak po czasie znajoma powiedziałam mi że popełniłam poważny błąd;\ co mam robić? Czy będę mieć jakieś skutki uboczne albo jakkolwiek ochronę? czy mam kontynuować opakowanie? proszę o pomoc bo nie mam pojęcia co robić;\

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Pierwszą tabletkę należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Dzięki temu działają one już od początku ich przyjmowania. Jest Pani zabezpieczona i nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Jeżeli przyjmie Pani pierwszą tabletkę pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywa przez kolejnych 7 dni.

Natomiast jeżeli pierwszą tabletkę przyjmie Pani jeszcze później to nie może Pani liczyć na ich działanie antykoncepcyjne.
Proponuję poczekać do pierwszego dnia miesiączki i wówczas rozpocząć przyjmowanie tabletek.
Pozdrawiam