Zaczerwienione krostki na wargach sromowych

Witam!

Co jakiś czas pojawiają się na moich wargach sromowych małe zaczerwienione krostki, znikają po kilku dniach, lekko bolą. Mam 23 lata i nie byłam z tym u lekarza.

Proszę o informację.

Witam!

Objawy przez Panią opisane są charakterystyczne dla zakażenia wirusem opryszczki (HSV).
Opryszczka narządów płciowych to choroba przenoszona drogą płciową, można też się zarazić przy stosunkach oralnych.

Na początku zwykle pojawiają się pęcherzyki wypełnione płynem, które w niedługim czasie pękają, tworząc bolesne czerwone nadżerki. Zmiany znikają po kilku dniach. Niestety mają tendencje do nawracania, zwłaszcza w pierwszym roku od zakażenia. Potem pojawiają się znacznie rzadziej.

Leczenie przeciwwirusowe można prowadzić przy każdym nawrocie dolegliwości. Nie eliminuje ono wirusa, ale skraca czas trwania objawów.

Ponieważ zmiany w obrębie warg sromowych mogą występować w przebiegu innych chorób, warto zgłosić się do lekarza w momencie wystąpienia wykwitów skórnych. Po przeprowadzeniu badania, będzie można postawić dokładniejszą diagnozę.