Zakażenie Streptococcus pneumoniae u noworodka

Witam.Badanie na Gbs miałam robione w 35 tc. wynik był ujemny.W 37 tc.przyszła na świat moja córka. W 3 dobie życia stwierdzono u niej infekcję.Podano leki, przewieziono na patologię noworodka. Posiew z ucha wykazał zakażenie Streptococcus pneumoniae,które doprowadziło do posocznicy. I z tym wiąże się moje pytanie. Czy jest możliwość, iż to ja ją zaraziłam. Czy mogło dojść do zakażenia z innych przyczyn (brudny sprzęt, itp)?Na sali porodowej w tym samym czasie odbywało się w tym czasie 7porodów.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć można przeniesienie infekcji pomiędzy pacjentkami, ponieważ przy każdym porodzie używa się wysterylizowanych narzędzi i nie przenosi się ich między salami. S. pneumoniae (potocznie zwany pneumokokiem) jest bakterią obecną u wielu zdrowych ludzi (10 - 20%, głównie w drogach oddechowych), nie można wykluczyć, że do zakażenia doszło poprzez kontakt z osobami odwiedzającymi (przytulanie, całowanie, kichanie, kaszel), zwłaszcza dziećmi. Przez powszechność bakterii niemożliwe jest ustalenie źródła zakażenia - niegroźna dla dorosłych bakteria jest dużo bardziej niebezpieczna dla noworodka.