Zakażenie układu moczowego po przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego

Zabieg TURP wykonany 20 sierpnia 2012, ewakuacja skrzepów 24 sierpnia 2012 (suma Gleasona 3+3). Zalecono mi leki: Levoxa 250 mg 1x1 2 opakowania, No-Spa Forte 2 opakowania, Ds 2x1, voltaren - czopki Ds 1x wieczorem. Po wyjściu ze szpitala 27 sierpnia 2012 wystąpiła wieczorem gorączka 39,7 i trwała z tendencją do obniżania się do 30 sierpnia 2012. Po wyjęciu cewnika, mam wrażenie, że podczas oddawania moczu pęcherz nie opróżnia się do końca. Występuje uczucie parcia i co 2 godziny (również w nocy) muszę oddawać mocz (100 - 150 ml), podczas którego czuję, że część moczu pozostaje w pęcherzu. Do powstania skrzepów przyczyniła się małopłytkowość - 117 tys, po zabiegu 87 tys.

Witam! Objawy wskazują na zakażenie dróg moczowych. Wprawdzie dostał Pan lek przeciwbakteryjny ale możliwe, że bakterie, które spowodowały stan zapalny były na niego odporne co jest bardzo częstą sytuacją. Zakażenie układu moczowego występuje u 20% pacjentów poddanych przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego. Może towarzyszyć mu gorączka, częstomocz, oddawanie moczu w nocy, nudności, bóle w okolicy nadłonowej i lędźwiowej, bóle brzucha i bóle głowy. Biorąc pod uwagę, że bakterie powodujące zakażenie często bywają oporne na wiele antybiotyków konieczne jest wykonanie posiewu z antybiogramem. Również bardzo częstym powikłaniem TURP jest niewydolność mięśnia wypieracza po usunięciu cewnika co może powodować zatrzymywanie moczu. Najczęściej stan taki zanika sam po czterech do sześciu tygodniach. Do rzadszych przyczyn utrudnienia w oddawaniu moczu po TURP należą pooperacyjne zwężenie cewki moczowej lub zwężenie szyjki pęcherza. Proponuje aby udał się Pan do urologa w celu poznania przyczyny i wprowadzenia środków leczniczych.