Zakażenie wirusem HPV a planowanie ciązy

Czy przy stwierdzonym HPV (zmiany LSIL/CIN1) przed planowaną ciążą należy zrobić konizację szyjki czy raczej wstrzymać się do pierwszego porodu? Od stwierdzenia HPV minęło 1.5 roku. Pobrane wycinki potwierdzają LSIL/CIN1.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Konizacja szyjki macicy to metoda diagnostyczna pozwalająca ocenić charakter powstałej w obrębie szyjki macicy zmiany chorobowej. Wskazaniem do wykonania badania może być nieprawidłowy wynik cytologii lub kolposkopii. Najczęściej poprzedza łyżeczkowanie kanału szyjki. Warto wykonać wspomnie badanie przed ciążą.