Zakrzepica w ciąży?

Witam!!! Jestem w 33 tygodniu ciąży i bardzo obawiam się  zakrzepicy o której coraz częściej się mówi. Dodam ze spodziewam się  3 dziecka- w 15 tygodniu wykonywałam dopllera kończyn dolnych, którego wynik okazał się  dobry. Lekarz który wykonywał mi badanie profilaktycznie przepisał mi c***  który biorę 2 razy dziennie +2 rutinoscorbin również 2 razy dziennie. Przedstawiałam moje obawy ginekologowi jednakże on powiedział -miejmy nadzieje ze Panią to nie spotka. Cały czas żyje w strachu boje się  porodu i połogu i co z tym idzie śmierci na skutek zatoru płucnego. Chciałabym się przepadać ale nie wiem jak, porozmawiać ale nie wiem z kim. Termin porodu się  zbliża (w 38 tygodniu będę mieć cesarkę)a ja panicznie się  boje. Proszę o odpowiedz. Błagam.
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Prawdą jest , że ciąża jest stanem, w którym wzrasta ryzyko zakrzepicy. Jeśli jednak nie ma Pani zaburzeń krzepnięcia pod postacią wzmożonej krzepliwości, dotąd nie występowały epizody zakrzepicy oraz nie stwierdzono ich w rodzinie, zwłaszcza bliskiej-u matki, siostry, babci, to nie należy nadmiernie się obawiać.

Oczywiście ryzyko to w ciąży jest zwiększone nawet u zdrowej kobiety, jednak jeśli jest Pani na bieżąco kontrolowana przez lekarza nie należy wpadać w panikę. Ważnym elementem w profilaktyce zakrzepicy jest ruch. Jeśli tylko stan Pani na to pozwala należy unikać unieruchomienia, a starać się ruszać. Aktywność nie musi, a nawet nie powinna być intensywna, a umiarkowana i regularna.

Obawy należy przedstawić lekarzowi sprawującemu opiekę nad ciążą. Jeśli dotąd nie wykonano warto oznaczyć koagulogram oraz stężenie płytek krwi.
Pozdrawiam