Zakrzepica żylna oraz wynik APTT i INR

Witam. Czy mam powód do martwienia ze może u mnie wystąpić zakrzepica żylna. Wyniki APTT mam 39 a max jest 43. INR mam -1,04 badania robiłam w poprzednim tygodniu. Biorę acard 1 tabletki dziennie 75 mg. Jakie są objawy zakrzepicy? miałam robione tydzień temu usg kończyly lewej ponieważ miałam podejrzenia zakrzepicy zylnej brałam przez 10 dni zastrzyki clexane 0,6 mg. 1 raz dziennie. Boję się ze zaatakuje mnie z nienacka i umrę. Czy mam powód do niepokoju. ma 20 lat i chce jeszcze pożyć.

Witam serdecznie, podane wyniki appt i INR są w normie, co więcej nawet nieprawidłowe - nie mają one żadnego wpływu na wystąpienie zakrzepicy. Acard nie jest lekiem, który chroni przed zakrzepicą w układzie żylnym - chroni natomiast przed zawałami serca, udarami mózgu, zakrzepicą tętniczą kończyn - a te choroby u pacjentów w wieku 20 lat są mało prawdopodobne. Jeżeli jest silne podejrzenie zakrzepicy żylnej, należy wykonać kontrolne USG dopplerowskie po 7-10 dniach od pierwszego, a gdy nie zostanie potwierdzona lub podejrzenie jest niskie - należy odstawić Clexane (poza tym dawka 60mg/dobę jest zbyt duża na dawkę profilaktyczną, a zbyt mała na dawkę leczniczą). Objawami typowymi dla zakrzepicy żylnej jest obrzęk, ucieplenie, zaczerwienienie, wygładzenie skóry, ból goleni (samoistny, przy ucisku łydki lub przy biernym zgięciu grzbietowym stopy w trakcie badania lekarskiego), przyspieszenie pracy serca - zwykle kilka objawów łącznie. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł

W takiej sytuacji nie można absolutnie palić papierosów i stosować antykoncepcji hormonalnej w jakiejkolwiek formie. Poza tym należy oddać się w opiekę hematologa.