Zalecenia po poronieniu

Witam. Mam 27 lat i już trzy razy poroniłam. Pierwsza ciąża w 2003 r. ,5-6 tydzień zaczynam plamić. Pojechałam do szpitala zrobiono mi usg i serduszko nie bije. Druga ciąża: 5styczeń 2010r., 6 tydzień wizyta u lekarza, wszystko w porządku, dostaje profilaktycznie 1 dziennie duphaston. Dodam, że od początku ciąży źle się czuję, boli mnie podbrzusze i kręgosłup. Wyniki badanie ogólne moczu i osad moczu nabłonki płaski d.liczne, leukocyty 1-3, bakterie liczne, kryształy szczawianu wapnia d liczne, moczany bezpostaciowe liczne. Prolaktyna 28,3, Toksoplazmoza przeciwciała w kl. IgG 0,13 i IgM 0,165. Odczyn Vdrl ujemny. Zaczynam delikatnie plamić na brązowo. Lekarz mnie zbadał, okazało się, że wszytko jest w porządku. Cały czas mam brudnawe upławy. Tydzień po zaczynam znowu plamić, jadę do szpitala, robią usg i serduszko nie bije. To był 9 tydzień. Po tej ciąży robiłam jeszcze badania P/c.p. kardiolipinie IgG 5,90 i IgM 9,70, antykoagulant toczniowy ujemny i Tsh 2,40.

Trzecia ciąża od początku ból jelit i odbytu (dodam, że mam problemy z jelitami, ale nigdy nie miałam tak mocnych i trwających tyle tygodni). Wyniki mocz badanie osadu leukocyty 2-5wpw komórek nabłonki płaskie nieliczne, bakterie liczne, liczny szczawian wapnia. Toksoplazmoza IgG ujemny, 00 i IgM ujemny, 05. Odczyn wassermana ujemny. Cały czas bolą mnie jelita, do tego dochodzi jakieś swędzenie i pieczenie podczas oddawania moczu, lekarz robi usg i przepisuje No-spe 80mg 3 razy dziennie i urosept. Nowe badanie moczu ogólne leukocyty 25 a badanie osadu leukocyty poj.w pr.komórek. Po tygodniu przestają mnie boleć jelita, ale strasznie mnie kłuje. Jadę do szpitala, a tam ból, rozczarowanie, znowu serduszko mojej fasolki nie bije. Lekarz powiedział mi, że mam macicę z przegrodą, ale bardzo małą i tak wczesnych tygodniach ciąży nie powinna być powodem poronień, tylko w późniejszych tygodniach. Za każdym razem miałam wyłyżeczkowaną macicę. Dodam, że przy tej trzeciej ciąży miałam torbiel w lewym jajniku o śr.38mm. Zrobiłam jeszcze badanie wolna tyroksyna 14,62pmol, wolna trójjodotyronina 5,30pmol.

Po tych poronieniach zrobiliśmy z mężem badania w Poradni Genetycznej i wyszło u męża 46,XY a u mnie 46,XX czyli wszystko jest w porządku. Co do mojej przegrody to jestem obecnie po badaniu HSC w połowie trzonu w osi macicy widoczny zrost łączący przednią i tylną ścianę macicy na długości 1cm. Zrost przecięto. Panie doktorze co może być powodem poronień i jakie powinnam jeszcze zrobić badania? Pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Ponad 60% poronień spowodowanych jest patologią w obrębie jaja płodowego. Przyczyny matczyne stanowią niespełna 30%. Łatwo zatem wyliczyć że aż 10% utraty ciąży nie ma ustalonej przyczyny. Ze względu na wystąpienie aż 3 poronień, konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki.

W pierwszej kolejności zawsze należy wykluczyć zespół antyfosfolipidowy i inne choroby układowe, co miało miejsce w Pani przypadku.
Niestety nie pisze Pani nic na temat swojego zdrowia i ewentualnych chorób przewlekłych. Pacjentki z niewydolnością nerek czy cukrzycą mają problem z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.

Przegroda macicy, tak jak i inne jej wady anatomiczne zwykle utrudniają lub wręcz uniemożliwiają prawidłowy rozwój płodu głównie w późniejszych tygodniach ciąży. Zdarzają się jednak przypadki zakończenia ciąży w pierwszych tygodniach jej trwania. Wszystko bowiem zależy od miejsca zagnieżdżenia zarodka.

Wielkrotne wykonany zabieg łyżeczkowania także zniszczył część endometrium. Wiadomo, że kobiety poddane temu zabiegowi mają problemy z utrzymaniem ciąży.

Warto się także zastanowić nad przyczyną nawracających infekcji dróg moczowych.

Nie wspomina Pani również, w jakim zawodzie Pani pracuje. Pierwsze tygodnie ciąży są niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju zarodka. Jeżeli jest Pani zatem narażona na czynniki teratogenne (gazy, pyły, pola elektromagnetyczne) istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że są one przyczyną poronień.

W obecnej sytuacji powinna się Pani zgłosić do lekarza rodzinnego, który zleci Pani podstawowe badania na podstawie których będzie można wykluczyć choroby przewlekłe. Równocześnie zbadać powinien Panią ginekolog.

Jeżeli badania będą w normie można rozpocząć kolejne próby. Być może zabieg histeroskopowy wykluczy przyczynę nawracających poronień.

Pozdrawiam.