Zaleczoną niedoczynnośc tarczycy i choroba Hashimoto

Dzień dobry! Mama ma zaleczoną niedoczynność tarczycy. Ostatnio na zdjęciu wyszło Hashimoto. Miesiąc temu, przy kontroli tarczycy zalecono badanie witaminy B12 plus autoprzeciwciała przeciwko komórkom okładzinowym (wcześniej morfologia wskazywała na anemię, dodatkowo u mamy od kilku miesięcy obserwowałem problemy neurologiczne: chód, mrowienie, bóle stawów, problemy z pamięcią i koncentracją), jednorazowy spadek wagi. Do tego momentu (od ponad pół roku) leczenie mamy "szło" w kierunku rozwiązywania problemów ortopedycznych i neurologicznych. Wynik badań: B12- 117 i autoprzeciwciała potwierdziły brak przyswajalności wit. B12. Hematolog u którego byliśmy zalecił badania: kolonoskopię i gastrologię oraz zapisał witaminę B12 w zastrzykach 10 x 1000 ml. Siedem dni pod rząd, pozostałe trzy co miesiąc. Mama jest sprawna fizyczna, o ile może prawie codziennie uprawia Nordic Walking, kilka kilometrów. Nie pije, nie pali. Od wielu lat jest na lekkostrawnych dietach jako konsekwencja walki z cholesterolem i problemami gastrycznymi (badania kolonoskopii i gastroskopii robiła parę lat temu - nic nie wykazały). Dopada ją depresja. Moje pytania: Jak mogę pomóc mamie? Jaki lekarz (neurolog, lekarz rodzinny, gastrolog, hematolog) powinien prowadzić osobę chorą na anemię? Jak powinna być optymalna uderzeniowa dawka witaminy B12? Mama jest po siedmiu zastrzykach. Zasadniczo widocznego efektu nie ma. Adam

Witam serdecznie! Zarówno choroba Hashimoto jak i niedokrwistość Adisona-Biermiera (z niedoboru witaminy B12 spowodowanym brakiem wchłaniania z powodu zanikowego zapalenia żołądka) to schorzenia tzw. autoimmunologiczne, które często współwystępują ze sobą. istotą ich jest wytwarzanie przez organizm przeciwciał, które niszczą tarczycę (Hashimoto) oraz powodują zanik komórek okładzinowych żołądka, brak wydzielania czynnika wiążącego B12 i tym samym - brak wchłaniania tej witaminy. Podstawą leczenia anemii z niedoboru B12 jest uzupełnianie tej witaminy pozajelitowo, czyli w zastrzykach. Mama leczona jest zgodnie ze standardami, zaleca się początkowo codziennie wstrzyknięcia przez tydzień, następnie raz na 3-4 tygodnie. Efekt powinien być widoczny do 14-21 dniach od momentu podawania leku, gdyż tyle wynosi okres potrzebny do regeneracji układu czerwonokrwinkowego w szpiku i wytworzenia nowych krwinek czerwonych. Wzrost hemoglobiny i czerwonych krwinek powinien być stopniowo coraz bardziej widoczny, powoli też będzie zmniejszała się objętość krwinki (MCV). Mama powinna być pod opieką lekarza rodzinnego oraz hematologa (kontrole raz na 3-6 miesięcy), gastroenterologa (ponieważ zanikowy nieżyt żołądka może predysponować do rozwoju nowotworu w przyszłości, więc okresowo konieczne jest wykonywanie gastroskopii), a także endokrynologa z racji choroby Hashimoto. Nie jest konieczna specjalna opieka, myślę, że warto wspomóc Mamę np. w prowadzeniu domu czy innych obowiązkach do czasu ustąpienia anemii. Objawy neurologiczne powinny też z czasem ustąpić. Pozdrawiam