Założenie spirali i odstawienie tabletek antykoncepcyjnych a ryzyko ciąży

Witam serdecznie. mam założoną spiralę Model Tcu 380A do tej pory brałam również tabletki antykoncepcyjne ale przerwałam je po 13 ponieważ każdy mnie krytykował że nie potrzebnie tak obciążam organizm po odstawieniu dostałam krwawienia z odstawienia i zaczęłam liczyć cykl od 1 dnia krwawienia. a pełny stosunek odbył się 10 dc. Jestem w 28dc i nie mam miesiączki zrobiłam bhcg i jest ono po niżej czułości <0,1.. Proszę mi pomóc kiedy mogę wykluczyć ciąże i co dalej robić???owulacja była ok 15dc.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Podany wynik beta-hCG wyklucza ciążę. Nie powinna się Pani zatem niepokoić. Ponadto, u niektórych kobiet podczas stosowania spirali dochodzi do całkowitego zaniku krwawień miesiączkowych - to jest zatem najbardziej prawdopodobna przyczyna braku miesiączki. Jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości, proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Przy tego rodzaju spirali miesiączki powinny być prawidłowe. Może nieco bardziej obfite. Współczynnik zajścia w ciąże przy tej wkładce to ok 0.6 do 0.8. Przy odstawianiu tabletek zawsze lepiej wybrać całe opakowanie i nie rozpoczynać nowego wtedy miesiączki powinny być regularne, chyba ze wcześniej były problemy z miesiączką . Tego typu wkładka nie reguluje miesiączek tylko działa antykoncepcyjnie. Przy zaburzeniach miesiączkowania ( nieregularnych lub obfitych miesiączkach) lepiej jest założyć wkładkę hormonalną MIRENA