Zamiana plastrów Evra na wkładkę Mirena bądź implant

Witam. Mam 20 lat, od kilku miesięcy stosuję plastry antykoncepcyjne Evra. Badam się regularnie u ginekologa. Planuję zmienić metodę antykoncepcji i tu moje pytanie - wybrać wkładkę domaciczną Mirena czy może antykoncepcyjny implant podskórny Implanon? Co jest lepsze dla osoby w moim wieku? Co ma większą skuteczność? Nie posiadam dzieci, nie chcę również w przyszłości. Pozdrawiam, O.

Robert Markowski Ginekologia

Skuteczność obu metod jest podobna. Wkładkę w Polsce raczej rezerwujemy dla kobiet już rodzących. Przy implancie można się spodziewać więcej działań niepożądanych, w związku z działaniem ogólnoustrojowym.