Zanik okresu po intensywnym odchudzaniu

Mam 19 lat, ważę 45,5 kg, wzrost 157 cm. Od czerwca zaczęłam się odchudzać i intensywnie ćwiczyć (schudłam z 50 kg) . W czerwcu nie dostałam miesiączki. Od lipca zaczęłam jeść bardziej racjonalnie, ograniczyłam również wysiłek fizyczny. Mimo to okres nie wrócił, a zamiast tego ciemne, brązowe upławy ( w lipcu i sierpniu). Co mam zrobić żeby okres wrócił, samo przytycie ureguluje mi gospodarkę hormonalną?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Brak miesiączki u Pani może być spowodowanym zbyt szybką utratą masy ciała. W takim przypadku nawet po zracjonalizowaniu diety na powrót okresu trzeba długo poczekać. Być może waży Pani za mało (BMI poniżej 18,5 świadczy o niedowadze) aby zacząć z powrotem miesiączkować. Proponuje wizytę u ginekologa celem wykluczenie innych przyczyn wtórnego braku miesiączki.