Zanik okresu po odchudzaniu: co robić?

Mam 14 lat, 155 cm wzrostu i ważę 46 kg. Rok temu moja waga wynosiła 60 kg, jednak postanowiłam schudnąć. Udałam się w tym celu do dietetyka, który zalecił mi po prostu spożywanie 5 posiłków dziennie, niczym mnie nie zaskoczył, ponieważ byłam już oczytana w dietach. Oprócz tego poszłam do gastrologa, bo od lat mam problemy z zaparciami. W związku z tym zalecił mi dietę wysokobłonnikową, dużo warzyw i owoców, otręby itp. Stosowałam się do zaleceń zdrowego odchudzania przez pewien czas, ale później nie wytrzymałam i zaczęłam jeść po 400-700 kcal dziennie. Trwało to jakiś miesiąc, przez co okres stał się nieregularny. Od pół roku jem już normalnie, okres był nieregularny, ale jednak był. Ostatnią miesiączkę miałam w maju, od tego czasu waga znacznie spadła, mimo tego, że jadłam normalnie (łącznie ze słodyczami). Boję się udać do ginekologa, bo jeśli przepisze mi hormony, to pewnie znowu przytyję, a tego nie chcę, bo za dużo się napracowałam, aby schudnąć. Czy jest jakaś możliwość, że miesiączkowanie samo powróci? A może są jakieś leki, które nie powodują tycia?
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Twoje aktualne BMI wynosi 19,1. Znajduje się ono w dolnej granicy normy.

Stosowanie diet, które tak drastycznie ograniczają kalorie jest bardzo niewskazane, zwłaszcza w Twoim wieku, kiedy organizm potrzebuje składników odżywczych, aby móc prawidłowo się rozwijać.

Odzyskanie prawidłowej masy ciała czy powrót do prawidłowego odżywiania jest kluczowym warunkiem powrotu cyklu miesiączkowego. Nieleczony zanik miesiączki może się przyczyniać do późniejszych konsekwencji wywołanych zaburzeniami równowagi hormonalnej w organizmie, np. zmiany w tkance kostnej.

Najlepszym wyjściem byłaby wizyta u ginekologa, który będzie mógł wykluczyć inne przyczyny zatrzymania miesiączki. W przypadku braku innych przesłanek należy dostosować swoją masę ciała do poziomu minimalnego, który będzie umożliwiał właściwe funkcjonowanie organizmu. Nie można określić jak szybko nastąpi powrót miesiączki, ani przy jakiej liczbie kilogramów. Normalizacja gospodarki hormonalnej może trwać przed dłuższy okres czasu - nawet kilka cykli. Wcześniej miesiączka może być nieregularna.

Aktualne zapotrzebowanie energetyczne przy niewielkiej lub zerowej aktywności fizycznej wynosi około 1500 kcal. Aby przytyć należy spożywać więcej, około 2400-2700 kcal/dobę. W zależności od stopnia aktywności fizycznej należy zmodyfikować zapotrzebowanie.

Pozdrawiam serdecznie !