Zanik piersi po skończeniu karmienia piersią

Jestem po dwóch ciążach, ostatnio karmiłam 10,5 miesiąca lewą piersią; prawą około 9 miesięcy. Zawsze prawą pierś miałam mniejszą, jednak ostatnio zauważyłam znaczny zanik obu piersi. Czy mogę coś z tym zrobić, czy muszę gdzieś się udać? Proszę o poradę
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Zmiana a dokładniej mówiąc zmniejszenie rozmiarów biustu po zaprzestaniu karmienia to wynik spadku stężenia hormonów odpowiedzialnych za laktację. Także w warunkach nieciążowych pierś o gruczołowej budowie odpowiada na stężenie hormonów żeńskich okresową zmianą wielkości. Warto także przypomnieć iż waga kobiety po ciąży maleje fizjologicznie ( spadek ilości wody itp) przez co piersi także chudną. Jeżeli nie zauważyła Pani drastycznej różnicy pomiędzy obiema piersiami a także brak patologii co do np brodawki sutkowej (silnie wciągnięta ku środkowi) nie ma powodów do obaw.