Zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka - jak leczyć?

Witam. W styczniu br. miałam pobrany wycinek błony śluzowej żołądka. Opis mikroskopowy: Wycinki błony śluzowej trzonu żołądka z nasilonymi zmianami zanikowymi, praktycznie bez zachowania gruczołów właściwych trzony. Cechy przewlekłego, ogniskowo aktywngo zapalenia z odcynową limfoplazją w lamina proporia. Wniosek: obraz histopatologiczny gastropatii zanikowej, najprawdopodobniej typu A, ale nie można wykluczyć współistnienia etiologii bakteryjnej.

Dodatkowo chciałabym poinformować, iż miałam wykonywany test na bakterie helikobakter pylori - brak bakterii. Miałam również pobieraną krew na przeciwciała przeciw czynnikowi Castla - wynik ujemny, jak również przeciwciała przeciw komórkom okładzinowym APCA - dodatni z dwoma plusami(++). Wynik na obecność witaminy B12 wyszedł poniżej normy - 138 Gastrolog stwierdził, że nie ma potrzeby brania żadnych leków, uzupełnił witaminę B12 zastrzykami - 5 zastrzyków. Po miesiącu wykonałam ponownie badanie na B12 - wynik 260. Teraz co miesiąc muszę ją uzupełniać domięśniowo.

Na koniec dodam jeszcze, że od dziecka leczę się na nadczynność tarczycy - Hashimoto. W internecie dużo jest napisane, iż zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka, jak również choroba Adisona Biermera są to stany przedrakowe. Dotam tylko, że mój gastrolog twierdzi, że nie ma się czym martwić jeżeli chodzi o nowotwór. Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam Pana serdecznie, wspomniane w rozpoznaniu histopatologicznym zanikowe zapalenie błony śluzowej żołądka jest to stan przewlekłego zapalenie błony śluzowej żołądka, które ze względu na uszkodzenie sluzówki prowadzi do zaniku komórek okładzinowych żołądka. To z kolei prowadzi do znacznego zmniejszenia wydzielania kwasu solnego oraz czynnika wewnętrznego. Wtórnym skutkiem powyższego jest niedobór witaminy B12 a to w rezultacie, przy braku leczenia, może wywołać niedokrwistość megaloblastyczną.

Wykluczono u Pana podłoże bakteryjne choroby, ale najprawdopodobniej zważywszy na nadczynność gruczołu tarczowego w przebiegu choroby Hashimoto jest ono autoimmunologiczne. Potwierdzają to wykryte przeciwciała APCA. Dla Pana własnego bezpieczeństwa zalecana jest częstsza kontrola lekarska i diagnostyczna, np pod postacią gastroskopii. Zanikowe zapalenie żołądka trwa latami, ale proszę pamiętać, że tylko u niewielkiego procenta pacjentów rozwija się rak żołądka, a więc nie jest to pewna konsekwencja choroby.

Dla Pana własnego bezpieczeństwa zalecana jest częstsza kontrola lekarska i diagnostyczna, np pod postacią gastroskopii. Jeżeli chodzi o dietę, należy unikać produktów smażonych, tłustych, a także wzdymających oraz o dużej zawartości włókien/błonnika, a także mocnej kawy, herbaty, alkoholu. Pokarmy najlepiej przyrządzać w piekarniku lub na parze. Należy jeść często (5-6 posiłków dziennie), ale małe porcje. Należy także pamiętać o czystości przygotowania posiłków, ponieważ zanikowe zapalenie żołądka zwiększa możliwość zakażenia przewodu pokarmowego.

Osobom, u których wykryto zapalenie błony śluzowej żołądka i które są jednocześnie zmuszone do przewlekłego zażywania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np Aspirin, Polocard, Etopirine, Polopirine) zaleca się stałe ochronne jednoczesne zażywanie leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku, tzw. inhibitorów pompy protonowej (omeprazol, pantoprazol, lanzoprazol). W autoimmunologicznym zapaleniu błony śluzowej żołądka konieczne jest dożywotnie podawanie witaminy B12, zwłaszcza wtedy, gdy pojawią się cechy niedokrwistości megaloblastycznej. W zapaleniu stosuje się także leki hamujące wydzielanie kwasu. Niekiedy konieczne może się okazać leczenie operacyjne (częściowe lub całkowite usunięcie żołądka). Oczywiście mam tu na myśli skrajne przypadki.

Jeżeli zmiany mikroskopowe były znacznie zaawansowane (tzw. zanikowe zapalenie i/lub metaplazja jelitowa), ustąpienie zmian nawet w przypadkach wyeliminowania przyczyny może się okazać niemożliwe.