Zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka

W wyniku gastroskopii napisano mi: przełyk bez zmian. Linia z nieregularna, wpust na wprost i w inwersji luźny. Żołądek podatny na rozdmuchiwanie zawiera treść śluzową. Błona śluzowa dna i trzonu bez zmian. W części przedodźwiernikowej widoczne są grudkowe nadżerki /kilka/ odźwiernik, opuszka dwunastnicy i część zstępująca bez zmian. Diagnoza: refluks żołądkowo-przełykowy. Zapalenie błony śluzowej części przedodźwiernikowej żołądka. K21 zarzucanie (refluks) żołądkowo-przełykowy. Chciałabym wiedzieć, co to znaczy, bo na wizytę u specjalisty muszę czekać ok. 2 miesiące... a jak na razie boli mnie żołądek i nie wiem, co z tym zrobić... Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Refluks żoładkowo-przełykowy to choroba, w której dochodzi do zarzucania kwaśnej treści żołądkowej do przełyku przez zbyt wiotki zwieracz dolny przełyku (zlokalizowany pomiędzy końcowym odcinkiem przełyku a początkowym odcinkiem żołądka), co wiąże się z występowaniem licznych dolegliwości: zgagi, pieczenia w klatce piersiowej, uczucia cofania pokarmu, suchego kaszlu. W gastroskopii występują również cechy zapalenia błony śluzowej żołądka. Obecnie dysponujemy bardzo skutecznymi lekami (inhibitory pompy protonowej) w terapii obu tych schorzeń. Najlepszym wyjściem będzie pilna konsultacja z lekarzem rodzinnym (proszę zabrać ze sobą wynik gastroskopii), który jeszcze przed wizytą u specjalisty zaleci właściwe leczenie.