Zapalenie mięśnia sercowego po grypie

Mąż (47 lat) który od paru lat leczył się na nadciśnienie tętnicze, przeziębił się i - bardziej prawdopodobne - zaraził się grypą ode mnie (chorowałam tydzień wcześniej). Nie poszedł do lekarza i leżał w domu od poniedziałku do soboty zażywając aspirynę i syrop na kaszel. Na początku strasznie kaszlał. Z każdym dniem jednak coraz mniej, ale też z każdym dniem był coraz słabszy i mało jadł. W sobotę stwierdził, że dziwnie się czuje, ma kołatania serca, jest bardzo słaby i prosił o zawiezienie do lekarza. Lekarka stwierdziła wysokie ciśnienie (200/130), w EKG uszkodzenie serca i pogrypowe zapalenie mięśnia sercowego. Skierowała męża do szpitala. W szpitalu na izbie zrobiono mu ponowne EKG, zbijano ciśnienie, morfologię i UKG: EFLu 45% Hipokineza "koniuszka" ściany boczno-przedniej Nieco< LU 59/42 MR mała; Pogrubiona mięśniówka LU. Troponina T hs 0,031 mg/ml (N:0,001-0,014) NTProBNP 939,5 pq/ml; CRP ultraczułe: 22,68 mg/l D-dimery 0,39 uq/ml sód 141 mm ol/l potas: 3,57 mm ol/l Wskaźniki przesączania kłębuszkowego (GFR): 119,31 ml/min/1,73m^2. MORFOLOGIA z rozmazem: WBC: 8,44x10^3/ul NEUT%: 73,7% LYMPH%: 14,2% MONO%: 11,8% EO%: 0,1% BASO%: 0,2% NEUT#: 6,21 x1 0^3ul LYMPH#: 1,20 x10^3ul MONO#: 1,00 x10^3ul EO#: 0,01 x10^3ul BASO#: 0,02 x10^3ul i pozostałe wyniki w granicach normy - dolnej. EKG przy RR 220/130: Rytm komór: 72 BPM; Czas PR: 188 ms; Czas QRS: 93 ms; OT/OTc 387/412 ms; Osie P-R-T: 11 12 195; Śr. RR: 823 ms; QTcB: 426 ms; QTcF: 412 ms Po paru godzinach ciśnienie zeszło do 160/90 i stwierdzono, że nadaje się właściwie do leczenia ambulatoryjnego. Podano augumentin... Jakie rokowania? Czego się bać?

Witam! Biorąc pod uwagę całość opisu przypadku Pani męża można stwierdzić, że już wstępnie postawiono prawidłowe rozpoznanie. Zapalenie mięśnia sercowego może być spowodowane przez wiele patogenów, w tym przez wirusa grypy. Zdarza się to rzadko, ale gdy wystąpi to może stanowić bezpośrednie zagrożenia dla życia chorego. Za obecnością zakażenia w przedstawionej sytuacji przemawia wynik morfologii krwi oraz CRP. Echo serca wykazało zmniejszenie frakcji wyrzutowej lewej komory - 45% przy normie 55-70%, zmniejszenie kurczliwości miocytów (hipokineza) w koniuszku ściany boczno-przedniej oraz lekkie pogrubienie ściany lewej komory serca. Takie zmiany mogą powodować niewydolność serca, na co wskazuje wynik NTproBNP. W EKG nie zarejestrowano nieprawidłowości, ale w przypadku zapalenia mięśnia sercowego zmiany w EKG są bardzo nieswoiste, a czasami po prostu EKG jest prawidłowe. W tym przypadku wywiad, badanie fizykalne, badania laboratoryjne oraz ECHO serca potwierdziły postawione rozpoznanie. Jeśli chodzi o rokowanie to wydaje się, że w tej chwili stan Pani męża jest stabilny. Jednakże w przypadku zapaleń mięśnia sercowego nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądać późniejszy przebieg niewydolności serca. Czasami zdarza się, że dochodzi do szybko postępującej niewydolności serca, a nawet kardiomiopatii rozstrzeniowej. W związku z tym po wyjściu ze szpitala, Pani mąż powinien pozostać pod opieką kardiologa. Konieczne będzie regularne wykonywanie badania echokardiograficznego. W tej chwili sytuacja jest opanowana, a stan jest stabilny. Pozdrawiam serdecznie!