Zapalenie oskrzeli - czy można podać mukolityki?

Mój ośmiomiesięczny syn na stwierdzone obturacyjne zapalenie oskrzeli. Lekarz zapisał mu leki wziewne - nebulizację z Beradualu: 3 dziennie 8 kropli i 2 ml soli fizjologicznej oraz z Pulmikortu: 2 dzienie 1 ampułka 0,125 i 2 ml soli fiz. Do tego dostał antybiotyk Klacid 2,5 ml, 2 razy dziennie. Syn ma gęstą wydzielinę, która utrudnia oddychanie, ksztuszący kaszel. Jest oklepywany i ma oczyszczony nosek fridą. Pytanie jest moje takie: czy można mu podać lek mukolityczny rozrzedzający wydzielinę np. deflegmin, krople czy Mukofuid? Synek ma jeszcze wczesnodziecięcą astmę, przyjmuje Syngular AIR mini. Nie jest uczulony.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Leki mukolityczne to rzeczywiście grupa farmaceutyków, które powodują upłynnienie i zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych, co pomaga oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny.
Jednakże, by określić czy może Pani podać dziecku mukolityki, powinna skonsultować się Pani ze specjalistą pediatrą, który leczy dziecko. W ramach porady internetowej nie mamy bowiem możliwości oceny stanu zdrowia dziecka, co bezpośrednio uniemożliwia ocenę wskazań do zastosowania leku.