Zapalenie pęcherza czy ciąża?

Kochałam się z miom chłopakiem z zabespieczeniem. Na następny dzień często chciało mi się siku;/ i bolało mnie jak sikałam... Po tygodniu dostałam okres normalnie, jak powinnam miec.. Ale czy jestem w ciąży? Boję się... Może to zapalenie pęcherza moczowego?
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli współżyła Pani stosując środek antykoncepcyjny i miała Pani w odpowiednim terminie miesiączkę, to ciąża jest mało prawdopodobna. Objawy, które Pani opisuje wskazują raczej na zapalenie cewki moczowej. Jest to częste schorzenie u kobiet aktywnych seksualnie - nazywane jest nawet chorobą młodych mężatek... Do infekcji dochodzi po przeniesieniu bakterii z okolicy sromu i odbytu w okolicę cewki moczowej. Jeśli dolegliwości nie ustąpiły, trzeba wybrać się do lekarza rodzinnego, aby przepisał antybiotyki (jeśli zażywa Pani tabletki antykoncepcyjne, proszę spytać lekarza, czy dany antybiotyk nie osłabia ich działania antykoncepcyjnego). Proszę się nie wstydzić, nie musi się Pani tłumaczyć przed nim, jak doszło do zakażenia.

Na przyszłość, aby problem sie nie powtarzał:
- proszę pić codziennie co najmniej 1,5 litra wody (może to być też herbata, sok...),
- po każdym stosunku  proszę się podmyć wodą (zawsze w kierunku od przodu do tyłu), a następnie wysikać - mocz wypłucze bakterie z cewki,
- codzienne spożywać herbaty żurawinowe, sok z żurawiny lub tabletki, np. urosept pomaga przeciwdziałać zakażeniom cewki moczowej.