Zaparcia i ból podbrzusza

Witam. Mam 19 lat i problem z zaparciami. Wypróżniam się 3 razy w tygodniu(zdarzają się 2 razy w tygodniu). Ostatnio problem się nasilił. W nocy budzę się z powodu silnego bólu podbrzusza który kończy się rozwolnieniem. To wszystko jest bardzo męczące i powoduje u mnie osłabienie oraz zmęczenie. Czy powinnam udać się do lekarza? Czy może wystarczą tabletki przeczyszczające lub regulujące częstotliwość wypróżnień? Bardzo proszę o pomoc. Z góry dziękuję.

Dziień dobry,

Do problemu zaparć należy podejść kompleksowo i ważna jest systematyka.
Oto sposoby, których zastosowanie przez około 1-2 tygodnie unormuje pracę jelt i zaparcia nie będą problemem:
- wyeliminuj gluten z diety (pszenica, żyto, jęczmień)
- pij co 2 wieczór napar z 1 łyżki nasion lnu - pij z ziarenkami
- owsianka na gęsto z owocami np. banan, suszone śliwki, ziarna lnu, truskawki
- zapiekane jabłko
- powidła śliwkowe
- sałatka z buraka i jabłka
- kiszona kapusta
- jogurt naturalny+ banan _ 1 łyżka otrąb owsianych,
- tabletki z probiotykami np. Lakcid, Linex 2 tabletki rano
- picie 1 litr wodzy dziennie.

Unikaj preparatów przeczyszczających bo rozleniwiają jelito i koło się zamyka.
Jeżeli po 1-2 tygodniach stosowania powyższych zaleceń, zaparcia będą występowały koniecznie zgłoś się do lekarza, w celu diagnostyki.

Pozdrawiam,
Aneta Kościołek