Zaparcia i wzdęcia - jaką chorobę przewodu pokarmowego sugerują?

Dzień dobry! Pisałam już wcześniej. Udało mi się wyeliminować część objawów - okazało się, że odpowiedzialne za nie są alergie. Wciąż mam problemy z układem pokarmowym. Nie mam poczucia głodu - nawet, kiedy żołądek jest pusty, w jelitach zalega "beton". Mój brzuch przybiera różne dziwne kształty, boli, mam takie jakby twarde kulki w środku. Czasem pojawia się duże wzdęcie, czasem tylko zaparcie. Biegunki zdarzają się rzadko, mam wrażenie, że wtedy, kiedy już naprawdę wszystko się nie mieści w jelitach. Co więcej, nie pomagają mi dostępne środki (espumisan, tribux, ziołowe mieszanki, piołun, lactulose). Dolegliwości czasem znikają, a potem pojawiają się ze zdwojoną siłą. Podejrzenia lekarza, to: celiakia, choroba Leśniowskiego Crohna, ew. jelito drażliwe. Niestety terminy zapisów do gastrologa, to najwcześniej październik, a potem pewnie drugie tyle czekania na badania. Co powinnam zrobić? Czy są jakieś doraźne środki zaradcze? Czym to może być spowodowane? Pozdrawiam
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Wymienione przez Panią choroby mogą mieć podobny obraz kliniczny ze strony przewodu pokarmowego, dlatego tylko na podstawie wymienionych objawów nie można ich zróżnicować. Potrzebne są dalsze badania, np. kolonoskopia (może na nią skierować też inny lekarz, do którego kolejki będą krótsze).

Obecnie przy opisanych dolegliwościach najważniejsza jest odpowiednia dieta - eliminacja produktów po których pogarsza się samopoczucie i narastają objawy, unikanie produktów zapierających (ryż, białe pieczywo, czekolada). W razie podejrzenia celiaki powinna być dieta z wyłączeniem glutenu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!