Zaparcia, wzdęcia naprzemiennie z biegunkami, bóle brzucha, krew na papierze i guzek przy odbycie

Witam. Od jakiegoś czasu dość czasu pojawiają się u mnie zaparcia, wzdęcia, naprzemiennie z biegunkami, a także sporadyczne bóle brzycha. Po wypróżnianiu się czasem zauważam krew na papierze toaletowym albo śliz. Wczoraj zauważyłam mały guzek zewnętrzny przy odbycie (troche boli, swędzi). Czytałam troche na ten temat, zastanawiam się czy mogą to być żylaki? Jak można temu zaradzić i czy takie objawy mogą być groźne? (na wielu forach niektóre z tych objawów oznaczały raka jelita grubego)

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane przez Panią objawy są dość niecharakterystyczne, co oznacza, że mogą mieć wiele różnych przyczyn. Naprzemiennie występujące zaparcia oraz biegunki mogą być bowiem wynikiem zespołu jelita nadwrażliwego. Opisany guzek zewnętrzny to najpewniej żylak. Tak naprawdę biegunki, zaparcia oraz krwawienie mogą być także wynikiem poważniejszych schorzeń przewodu pokarmowego, w tym nowotworów. Zdecydowanie proszę zatem skonsultować się z lekarzem POZ, który zbierze wywiad, zbada Panią oraz pokieruje dalszym postępowaniem.