Zapętlanie pępowiny

Czy podczas USG płodu widoczna jest pępowina, czy widać co się z nią dzieje? To znaczy czy jest skręcona, węzły? Czy są jakieś niepokojące symptomy, jeżeli przyczyną obumarcia ciąży jest zapętlenie pępowiny? Co jest przyczyną, że tak się skręca, supli?

Witam!

Zapętlona pępowina może być przyczyną poronienia, ale zdarza się to rzadko - w przypadku około 5% supłów i pętli na pępowinie. Pępowina dostarcza płodowi substancji niezbędnych do rozwoju (składniki odżywcze oraz tlen) i wydala zbędne produkty przemiany materii - odcięcie tego dopływu uniemożliwia funkcjonowanie. Pętle mogą się tworzyć w trakcie ruchów płodu w macicy, mogą się także samorzutnie rozplątywać. Nie wszystkie zapętlenia są groźne dla dziecka, zwykle pętle mogą być uwidocznione w USG. Niebezpieczne symptomy towarzyszące zapętleniom to zaburzony przepływ w naczyniach pępowinowych, osłabienie ruchów płodu oraz zaburzona akcja serca płodu w zapisie kardiotokograficznym. Powikłania najbardziej prawdopodobne są w przypadku występowania wielokrotnych pętli wokół szyi płodu, a także ciasno związanych supłów. Zwiększone ryzyko zapętlenia istnieje także w ciąży bliźniaczej.

Pozdrawiam serdecznie!