Zapis EEG u osoby zdrowej i chorej

Zapis dobrze zróżnicowany przestrzennie, występuje dość regularny, średnionapięciowy rytm alfa 9-10/s z przewagą amplitudy fal w odprowadzeniach potylicznych i tylnoskroniowych a także niskonapięciowy rytm fal beta 14-24/s w odprowadzeniach czołowych. Rz obecna Fs wodzenie rytmu dość słabo zaznaczone Hw (3min) nie zmienia wzoru zapisu Orzeczenie: Zapis w granicach normy Domyślam się, że Hw to migotanie światła - w poprzednim badaniu też nie miało wpływu na zapis. Co oznacza Rz i Fs i o czym świadczą one u mnie? Czytałam jakiś czas temu w internecie, że badanie EEG ma to o siebie, że czasami u osoby chorej może dawać dobry wynik i na odwrót - u osoby bez objawów może wyjść fatalnie. Ja miałam badanie parę lat temu i wyszły mi zmiany dwuskroniowe w postaci fal ostrych - czyli świadczące o możliwości wystąpienia napadów skroniowych. Czy jest to tak, że skoro w tamtym badaniu mi wyszły nieprawidłowości, to zawsze już EEG będzie pokazywało "realistyczny" obraz czy może być tak, że teraz mam również zmiany skroniowe a EEG tego nie pokazuje? Pamiętam w dzieciństwie 2 sytuacje, które według tego, co wyczytałam w internecie, były ewidentnie napadami padaczki skroniowej. Obecnie, od jakiegoś czasu, mam czasami w momencie jak zasypiam taki wstrząs - tak jak na filmach, jak używają defibrylatora :) Zdarza się, że słyszę głos, który wiem, że nie jest realny - też jak zasypiam i jak byłam ostatnio parę razy w kinie, to dwa razy nagle czułam jakiś zapach, ale też wiedziałam, że jest nierealny, bo czułam go nagle i był taki przyjemny jakby pefrumy. A przecież w kinie wszyscy siedzą i gdyby to był czyjś zapach, to wyczuwałabym go cały czas albo przy wstawaniu itp. Czy mogą to być objawy padaczki? W każdym razie mam wizytę u neurologa, gdzie wyjaśnię to, ale to dopiero we wrześniu.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Przytoczony przez Panią opis badania EEG wskazuje, że jest ono w normie.

Hw czyli hiperwentylacja, to sytuacja w której na polecenie technika oddychała Pani głęboko przez 3 minuty. Fs,  czyli fotostymulacja, to migające światło stroboskopowe stosowane w jednym z fragmentów badania. Próby: hiperwentylacja i fotostymulacja to tzw. próby prowokacyjne, które pozwalają ocenić, czy zapis EEG zmienia się na napadowy, gdy występują czynniki, które temu sprzyjają – w przypadku Pani wszystko jest w normie. Rz czyli reakcja zatrzymania, to sytuacja w której na polecenie technika zamykała Pani i otwierała oczy- pozwala ocenić pobudliwość mózgu – u Pani jest ona w normie.

Ma Pani rację, EEG wykonane u osoby chorującej na padaczkę, rejestrowane w momencie, gdy nie występuje napad padaczkowy, może być w granicach normy i odwrotnie, czasem osoby nie chorujące na padaczkę mają nieprawidłowy zapis EEG. Dlatego nie leczy się jedynie nieprawidłowego zapisu EEG, ale objawy występujące u pacjenta.

Problem nie jest w tym, że jak Pani pisze EEG może być "nierealistyczne", ale w tym, że jest to jedynie wycinek czynności bioelektrycznej mózgu (standardowe badanie trwa 20 minut). Jeśli zapis EEG jest w normie, to świadczy, że w tym czasie w danym dniu napadowych wyładowań nie zarejestrowano. Nikt jednak nie da  gwarancji, że nie występowały one w przeszłości, ani nie wystąpią w przyszłości.

Internet nie zawsze jest źródłem wiarygodnej informacji. Owszem, napady padaczkowe mogą mieć bardzo różny wygląd, ale bazując na opisie, który Pani podała, to nie można sądzić, że incydenty występujące u Pani są na pewno napadami padaczkowymi. Co więcej, szansa na to jest niewielka. Aby z większym prawdopodobieństwem ustalić, czym są opisywane przez Panią incydenty "odczuwania zapachów", należy bardzo dokładnie przeprowadzić wywiad co do ich charakteru, wyglądu, czasu trwania itd.

Poza tym "wstrząsy", które Pani opisała nie mają nic wspólnego z napadami padaczkowymi, są to najprawdopodobniej tzw: mioklonie (zrywania mięśniowe) przysenne, czyli dolegliwość zupełnie fizjologiczna, nie dająca powodu do niepokoju.