Zapis nieprawidłowy, w postaci zmian uogólnionych, napadowych, indukowanych HV w EEG

Witam. Niedawno robiłam badanie eeg.. Neurolog zlecił mi je, gdyż miewam częste bóle głowy w jednym miejscu, w potylicy po prawej stronie. Orzeczenie brzmi: zapis nieprawidłowy, w postaci zmian uogólnionych, napadowych, indukowanych HV. Nic z tego nie rozumiem :( RZ zachowana, czynność podstawowa złożona z fal alfa 10c/sek, symetryczna synchroniczna, amplituda 85 uV. W czasie HV na tle czynności podstawowej pojawiły się grupy wysokonapięciowych 277 uV fal alfa t tetha we wszystkich odprowadzeniach, o najwyższej amplitudzie w odprowadzeniach F7-T3. Fs nie wpływa na zapis. Bardzo mnie zaniepokoił ten wynik, lekarz nie wyjaśnił mi o co chodzi, powiedział, że zapis nieprawidłowy czasem się zdarza, ale dla pewności zlecił tomografię komputerową. Czy możliwa jest bez podawania kontrastu? Na skierowaniu nie mam takiego zalecenia. Dziękuję z góry za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Zarejestrowany u Pani zapis EEG jest nieprawidłowy. Jednak fakt ten nie musi wcale przesądzać o występowaniu istotnej patologii w mózgu. Zdarza się, że część osób, które nie mają problemów neurologicznych ma nieprawidłowy zapis EEG i odwrotnie, nieraz pacjenci chorujący na padaczkę, mają prawidłowy zapis EEG, jeśli badanie wykonuje się między napadami padaczkowymi. Myślę, że ze względu na obecne u Pani bóle głowy, w celu wykluczenia nieprawidłowych zmian w mózgu, najważniejsze jest wykonanie badań obrazowych, czyli np. tomografii komputerowej głowy. Badanie EEG ma w tym przypadku jedynie wartość uzupełniającą.
Podczas badania tomografii komputerowej głowy można, ale nie trzeba podawać kontrastu. Jednak badanie z kontrastem jest dokładniejsze niż bez niego. Zwykle środki kontrastowe są bezpieczne, czasem mogą powodować nudności czy wymioty, a inne poważne działania niepożądane występują bardzo rzadko. Jednak w przypadku obecności niewydolności nerek, uczuleń na leki oraz uczulenia po podaniu kontrastu w przeszłości, zasadne jest wstrzymanie się z ich podawaniem. Zwykle o podaniu kontrastu decyduje radiolog. Warto pamiętać, że na cztery godziny przed badaniem tomografii komputerowej z kontrastem trzeba być na czczo.