Zapłodnienie i rozwój ciąży a teratozoospermia

Witam serdecznie! Opiszę mój problem w kilku zdaniach. Przez 5 lat brałam tabletki antykoncepcyjne i po ich odstawieniu poprzestawiała mi się gospodarka hormonalna. Przez rok była ona normowana i teraz już progesteron w normie i inne hormony też, jajeczkowanie występuje, miesiączki regularne. Biorę nadal duphaston z zalecenia mojej pani doktor. Moja pani doktor kazała wysłać też męża na badania nasienia i okazało się, że ma teratozoospermię, tylko 5% prawidłowych plemników. Reszta wyników jest dobra (ruchliwość, ilość, żywotność i HOS-test), hormony też w normie. Można powiedzieć, że bardzo dobra. Mąż bierze androvit i L-karnitynę jak na razie. We wrześniu ma dopiero zamówiona wizytę u androloga. Mam pytanie, czy teratozoospermia ma bardzo duży wpływ na zajście w ciążę i oczywiście to, że ja też miałam takie problemy. Pozdrawiam

Pytanie zadane 12-08-2012r. o 04:15
lek. Anna Syrkiewicz porady udziela lek. Anna Syrkiewicz

lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.

Porada eksperta

Witam serdecznie! O teratozoospermii mówimy, gdy w ejakulacie znajdujemy mniej niż 30% plemników prawidłowych. Plemniki mogą mieć wady związane z budową akrosomu, główki, wstawki i witki oraz cytoplazmy plemnika, czyli wszystkich elementów jego budowy. Wady w budowie plemników mają kluczowy wpływ na szanse poczęcia i urodzenie zdrowego dziecka. W przypadku zaledwie 5% prawidłowych plemników prawdopodobieństwo zostania rodzicami drogą naturalną jest dwadzieścia razy mniejsze, potrzeba dwadzieścia razy więcej czasu (niż u zdrowej pary) na zapłodnienie i jest dwadzieścia razy mniejsza szansa na to, że zapłodni się dobry plemnik. Wynika to z faktu, że każdy plemnik (nawet o nieprawidłowej budowie), który posiada akrosom może zapładniać. Niestety w takich sytuacji podwyższa się ryzyko wadliwej embriogenezy i nieprawidłowego rozwoju ciąży. Pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »

Komentarze (4)

Wyloguj
~Krzysztof
~Krzysztof

Posiadam 76% plemnikow z wada budowy glowki. Jakie moga byc przyczyny? Co stanie sie gdy uszkodzony plemnik jednak zaplodni?

Odpowiedz
~Ela
~Ela

dwie ciąże w 1 roku , po 7 latach starania i obie obumarły w pierwszym trymestrze:(

Odpowiedz
~dr /www
~dr /www

co to za glupia odpowiedz. to jest wprowadzanie w blad. jakie ma pani kompetencje na wypowiadanie sie w takim temacie. teratozoospermia wystepuje nie przy 3O% a przy mniej niz 4%. Gdyby było tak jak pani pisze to 95% polaków miało by teratozoospermie.

Odpowiedz
~bedraqq
~bedraqq

@~dr /www: Drodzy Panowie,

Postanowiłem napisać ten post, ponieważ sam niedawno byłem w podobnej do Was sytuacji – po badaniu nasienia zdiagnozowano u mnie Teratozoospermię. Oczywiście po pierwszym badaniu otrzymałem tylko wyniki z taką diagnozą, na konsultację lekarska nie byłem akurat tego dnia umówiony. W moich wynikach współczynnik określający procent plemników prawidłowych wynosił zaledwie 1,2% przy normie powyżej 4%. Zachowałem się tak samo jak Wy, drodzy czytelnicy, i od razu po otwarciu koperty z wynikami postanowiłem je skonsultować z Dr Google. Naczytałem się na forach o tym i niestety załamałem się. Tego dnia wyjeżdżając z kliniki, ze względu na mój stan psychiczny a także przez swoje rozgoryczenie spowodowałem wypadek, na szczęście nie wyrządziłem nikomu fizycznej krzywdy. Po kilku dniach zjawiłem się w gabinecie lekarskim w celu omówienia wyników i rozpoczęcia odpowiedniej kuracji. Pan doktor kazał mi brać witaminy i gwarantował, że za miesiąc już będzie dobrze i się więcej nie spotkamy. Minęły dwa miesiące. Zażywałem skrupulatnie witaminy ale nie spełniłem innego zalecenia tzn miałem się zdrowo odżywiać, poświęcić więcej czasu na aktywność fizyczną itd. Niestety mam pracę delegacyjną, nie ma mnie w domu przez 5 dni w tygodniu, więc powyższe było mi ciężko spełnić, przytyłem nawet ponad 10 kilo w bardzo krótkim czasie. Badania po prawie trzech miesiącach powtórzyłem – wyszło 3% więc poprawa ale przede wszystkim ilość plemników się potroiła. Potem pojawiła się choroba, która trwała dość długo i poprzez którą przestałem brać zalecane przez lekarza witaminy.
Od chwili pierwszego badania minęło prawie 7 msc. Tak jak napisałem, nie stosowałem się niestety dokładnie do zaleceń lekarza i….. w zeszły weekend dowiedziałem się, że będę tatą!!! 6 tydzień ciąży ☺ Tak jak pisałem wyżej, ze względu na moją pracę, niestety rzadko widzę się z żoną, nie mówiąc już o ilości stosunków jakie przez ten czas odbyliśmy… Ale się udało – jeden dobry strzał ☺ W grudniu pojawi się nowy członek naszej rodziny :D Wszystko to piszę z dwóch powodów. Po pierwsze aby się pochwalić :P Po drugie aby poprosić wszystkich odwiedzających fora na których zamieszczę ten wpis o to aby nie czytali innych wiadomości – nie róbcie sobie mętliku w głowie, nie dołujcie się. Takie wyniki badań to nie wyrok. Idźcie do prawdziwego lekarza, porozmawiajcie, dajcie sobie czas z partnerką a ciąża sama przyjdzie. Zwracam się z prośbą też aby pod tym wpisem nic już nie pisać. Pomóżcie nowym poszukującym odnaleźć tą informację aby mogli dążyć do spełnienia swoich rodzicielskich marzeń z nadzieją i uśmiechem na twarzy. Dla zainteresowanych, którzy by chcieli w tej sprawie jeszcze coś się dowiedzieć zachęcam do napisania do mnie na adres bedraqq@outlook.com. UWAGA: nie jestem lekarzem, nie jestem ekspertem, jestem normalnym mężczyzną, którego marzeniem było posiadanie dziecka. Nie udzielam porad lekarskich, mogę po prostu opowiedzieć swoją historię i wspomóc dobrym słowem. Na zakończenie chciałem jeszcze raz prosić, nie leczcie się i nie konsultujcie u Dr Google. Idźcie do prawdziwych lekarzy ☺ Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedz

Porady ekspertów

Dlaczego nie mogę zajść w ciążę mimo prób?

Witam! Tabletki antykoncepcyjne brałam przez 4 lata. Od października 2011 roku nie biorę, a...

lek. Anna Syrkiewicz Porady udziela lek. Anna Syrkiewicz lekarz w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Witolda Orłowskiego w Warszawie.
Prawdopodobieństwo ciąży po usunięciu wodniaka i ciąży pozamacicznej

Witam, w 2007 zaszłam w ciążę, a w lutym 2008 obumarła (9 tydz.). Przez dwa lata nie mogłam...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Mukowiscydoza a bezpłodność

Mój narzeczony cierpi na mukowiscydozę. Zastanawiamy się, czy w przyszłości będziemy...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
Niepłodność mężczyzn

Witam. Na początku małżeństwa wykonałam niezbędne badania na wykrycie niepłodności. Na szczęście...

lek. Aneta Zwierzchowska Porady udziela lek. Aneta Zwierzchowska lekarz w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii.
Czy to bezpłodność?

Witam. 12 września odstawiłam tabletki antykoncepcyje. Dostałam okres w 36 dniu cyklu (20 października)....

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij