Zapłodnienie podczas pozycji na jeźdźca

Witam! Czy jeżeli zaraz po stosunku w pozycji "na jeźdźca" kiedy schodziłam z partnera od razu wyleciała cała sperma czy to normalne? I czy może w takim przypadku dojść do zapłodnienia? Powiem, że staramy się o potomka, ale pierwszy raz doświadczyłam, że wszystko od razu wylało się i nie wiem czy coś tam zostało. Proszę o poradę.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Jest to normalne w tej pozycji, a siłą odpowiedzialną za ten wyciek jest grawitacja. Niemniej, prawdopodobnie nadal pewna ilość nasienia, umożliwiająca zapłodnienie pozostała w Pani drogach rodnych. Jeśli staracie się Państwo o dziecko, to proszę wykorzystać ten czas i współżyć bez niepotrzebnych stresów, tak by móc czerpać z tego przyjemność. W ten sposób częstotliwość stosunków naturalnie wzrośnie i łatwiej będzie o zapłodnienie. Zbyt "naukowe" podejście nie jest wskazane na początku starań o dziecko. Jeśli chce Pani zwiększyć szanse na szybkie zajście w ciążę, to proszę się starać współżyć szczególnie w okresie tzw. dni płodnych, poprzedzających owulację. Jeżeli nie umie ich Pani rozpoznawać, to proszę poczytać na ten temat i się pouczyć, a w między czasie współżyć przede wszystkim wtedy, gdy macie Państwo na to ochotę. Pozdrawiam serdecznie!