Zapomniałam o tabletce antykoncepcyjnej

Witam! Przyjmuję tabletki Novynette od dłuższego czasu. Po 7-dniowej przerwie (krwawienie trwało 4 ostatnie dni), przyjęłam 3 tabletki regularnie, z nowego opakowania, zapomniałam o 4, przyjęłam ją prawie 19 h później. Następne tabletki biorę regularnie. Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę? Kiedy powinnam zrobić test ciążowy, żeby wynik był najbardziej wiarygodny?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jeśli współżyła Pani bez dodatkowego zabezpieczenia przed pominięciem tabletki i krótko po tym incydencie (w ciągu 7 dni), to pewne ryzyko zajścia w ciążę istnieje, choć nie jest ono duże. Test ciążowy najlepiej będzie wykonać pod koniec 7-dniowej przerwy, przy czym lepiej, aby był to test z krwi, czyli badanie stężenia betaHCG we krwi, gdyż testy z moczu nierzadko we wczesnym okresie ciąży dają wynik fałszywie negatywny, a jest bardzo istotne, by wiedziała Pani, czy jest w ciąży, przed ewentualnym rozpoczęciem kolejnego opakowania hormonów.

Pozdrawiam serdecznie!