Zapomniałam szesnastej tabletki - brać jutro następną?

Dobry wieczór. Chciałam się poradzić, ponieważ wczoraj - tzn. 7 grudnia wzięłam tabletkę jak zawsze o 8 rano (15 tabletkę z blistra) - biorę te tabletki po raz pierwszy, ponieważ zawsze biorę inne, ale co pół roku trzeba zrobić przerwę na inne tabletki. Zaczęłam je brać od 1 dnia okresu i teraz po wzięciu 21 tabletek miałam nie robić przerwy 7-dniowej, tylko w 1 dzień okresu wziąć 1 tabletkę tych moich. Tylko tak jak wspomniałam na początku - zostało mi do końca opakowania 6 tabletek. Dzisiaj rano -tj. 8 grudnia miałam wziąć 16 tabletkę, ale niestety zapomniałam. Przypomniałam sobie teraz o godzinie dokładnie 19.00 i szybko połknęłam zapomnianą tabletkę. Teraz jednak żałuje, bo mogłam lepiej zrobić sobie już od dzisiaj przerwę, a gdy zacząłby się okres wzięłabym po prostu pierwsza tabletkę tych moich i byłoby już ok. Ale jednak wzięłam tą tabletkę i co teraz mi Pani by poradziła? Czy lepiej wziąć już do końca te 5 tabletek czy mogłabym od jutra nie brać tylko czekać na okres i wziąć pierwszą tabletkę? Ponieważ minęło już 12 godzin od wczorajszej tabletki to wiem, że już podobno nie ma zabezpieczenia. Jeżeli wzięłam tabletkę dzisiaj o 19.00 to kiedy to zabezpieczenie już będzie takie jak powinno być? A jeżeli jutro bym nie brała tej tabletki tylko czekała na okres, to też nie będzie zabezpieczenia? Czy mam czekać wtedy ze stosunkiem z mężem do momentu aż zacznę brać te moje tabletki i zatrzymają one okres? Zaznaczam również, że teraz raczej nie boję się o ciążę, gdyż ostatni stosunek był wieczorem przedwczoraj, czyli 6 grudnia. Wiec raczej prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest zerowe moim zdaniem. Tylko chodzi mi właśnie o to, kiedy teraz może być pierwszy stosunek by nie zajść w ciążę? Jak to się będzie miało jakbym dokończyła te tabletki do końca i dopiero następne od 1 dnia okresu i jak byłoby w drugim przypadku z tym stosunkiem - czyli jakbym od jutra już nie brała tych tabletek, czyli nie kończyła opakowania tylko wyrzuciła je. Bardzo proszę o odpowiedź, gdyż poprzednim razem w podobnej sprawie bardzo mi Pani pomogła. I jeszcze jedno pytanie. Jeżeli robię przerwę 7-dniowa podczas brania tabletek, a okres nie występuje od razu na następny dzień, tylko gdzieś w trzecim dniu, to jakie jest wtedy zabezpieczenie, gdybym odbyła stosunek z mężem po 21-ej tabletce w ciągu tej 7-dniowej przerwie? Gdy nie ma jeszcze okresu, a nie biorę tabletek wtedy? Dziękuję bardzo z góry za odpowiedź. Pozdrawiam, Agnieszka

Redakcja abcZdrowie

Skoro pominiętą tabletkę przyjęła Pani poniżej 12 godzin (bo po 11 godz.) to skuteczność antykoncepcji została zachowana. Stąd nie jest wymagana modyfikacja przyjmowania preparatu ani dodatkowe metody antykoncepcji.

Skuteczność antykoncepcji jest zachowana także podczas siedmiodniowej przerwy niezależnie od dnia, w którym rozpoczęło się krwawienie z odstawienia.