Zapomniałam zażyć tabletki. Czy jeżeli brałam po dwie w kolejne dni, to jestem zabezpieczona?

Mam 19 lat i współżyję z chłopakiem od 3 lat, a od 2 lat biorę tabletki antykoncepcyjne M***. Zawsze pierwszą tabletkę zażywałam w poniedziałek, ale ostatnio tak się zdażyło, że wzięłam w środę i kochałam się z chłopakiem bez zabezpieczenia, a potem brałam po dwie tabletki przez 2 dni. Ostatnio często mam zgagę i jeszcze przez ostatni tydzień nie mogę kochać się z chłopakiem, ponieważ gdy chłopak chce wejść, to bardzo boli mnie i jego, tak jakbym miała spuchniętą pochwę. Czy to może być jakiś objaw ciąży i czy jest ryzyko, że mogłam zajść w ciążę? W tym tygodniu ma nastąpić krwawienie z odstawienia tabletek, jeśli nie nastąpi, tzn. że na 100% jestem w ciąży. A może najpierw kupić sobie test ciążowy, żeby zobaczyć, czy moje obawy są słuszne?

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Pominęła Pani pierwsze 2 tabletki z pierwszego tygodnia. Jest to sytuacja najbardziej niebezpieczna i związana ze znacznym ryzykiem zajścia w ciążę. Ponadto nie postąpiła Pani w sposób zalecany.
W tej sytuacji powinna Pani:
1. przyjąć jak najszybciej obie zapomniane tabletki oraz
2. przyjąć tabletkę "po stosunku" oraz
3. kontynuować stosowanie tabletek oraz
4. stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywy) przez 7 kolejnych dni.

Pani zastosowała wyłącznie punkt nr 3 (zamiast wszystkie) w związku z tym bardzo prawdopodobne, że zaszła Pani w ciążę. Proponuję wykonać test ciążowy i skontaktować się ze swoim ginekologiem.