Zapomniana 5 tabletka antykoncepcyjna w pierwszym tygodniu

Witam, biorę pigułki od 5 miesięcy, jednak zdarzyło się tak, że zapomniałam przyjąć 5 pigułki z opakowania o stałej porze - godz. 17. W nocy doszło do stosunku, a tabletkę wziełam dopiero o godz 10, czyli mineło aż 17 godzin. Jak duże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje? Wiem, że trzeba będzie się dodatkowo zabezpieczać przez kolejne 7 dni, ale czy także do końca cyklu? Czy w przypadku brania pigułek, można bezpiecznie i skutecznie zażyć "pigułkę po stosunku", zabezpieczająca przed zajściem w ciążę do 72 godzin po?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Producenci pigułek podają zazwyczaj, że należy się dodatkowo zabezpieczać przez 7 kolejnych dni. Dla większej pewności można się jednak zabezpieczać aż do końca cyklu i podczas 7 dni przerwy... Ponieważ do pominięcia tabletki doszło w pierwszym tygodniu cyklu, istnieje ryzyko ciąży.

W Pani przypadku można zastosować antykoncepcję "72 godziny po" stosunku. Nie jest ona obojętna dla organizmu, ale jeśli nie ma innego wyjścia, to trudno, trzeba się z tym pogodzić.

Pozdrawiam!