Zapotrzebowanie organizmu na białko

Witam Nie rozumiem jednej rzeczy: Zapotrzebowanie na białko wynosi 1g/1kg masy ciała, czyli, jeżeli ważę 80kg, potrzebuje 80g. Jednak licząc procentowo (np 18%) mojego zapotrzebowania kalorycznego (2800kcal), wychodzi 504kcal, czyli 126g białka. Skąd ta nieścisłość? Pozdrawiam Krzysztof
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Na początku pozwolę sobie sprostować - procentowe zapotrzebowanie na białko wynosi ok. 12-14% (dla 12% przy diecie 2800 kcal jest to 84 gramów białka). Daje to już znaczącą różnicę w porównaniu do 18% (bo aż 42 g) i bliskie jest przelicznikowi 1g/1kg (jednakże i coraz częściej w literaturze można znaleźć normę ok. 0.8g/1kg masy ciała (dla dorosłego).
Jednakże nieścisłość głównie wynika z tego, że przelicznik g białka / kg m.c jest mało precyzyjny i dość uproszczony.
Wyliczenie zapotrzebowania na białko wynikające z podaży energii uwzględnia nie tylko masę ciała, ale także: wzrost, wiek, płeć, aktywność fizyczną.
Dla przykładu mamy dwie osoby:
kobieta, o masie ciała 80 kg, wzroście 160 cm, niskiej aktywności fizycznej, wieku 50 lat
mężczyzna, o masie ciała 80 kg, wzroście 180 cm, wysokiej aktywności fizycznej, wieku 25 lat
według uproszczonego przelicznika - dla obydwóch osób zapotrzebowanie na białko wynosi 80 gramów,
w przypadku "procentowego przelicznika" pojawią się różnice, które będą adekwatne do danego "typu" osoby.
Dlatego też zalecam korzystanie z tego drugiego przelicznika.
Pozdrawiam