Zaprzestanie leczenia farmakologicznego przez chorą na depresję

Co zrobić, jeżeli osoba chora na depresję nie chce kontynuować leczenia farmakologicznego zleconego przez psychiatrę oraz nie chce podjąć leczenia terapeutycznego, gdyż uważa że tylko ona sama może sobie pomóc? Choroba depresji trwa już ponad 10 lat, a jej skutkiem jest m.in. gromadzenie ogromnej ilości różnych przedmiotów, głównie ubrań. Jak prowadzić z chorą rozmowę aby przekonać ją do podjęcia terapii?

Gromadzenie dużej ilości ubrań nie jest objawem depresji i może wskazywać na błędną diagnozę. Trudno też dziwić się, że ktoś przerywa leczenie skoro przez 10 lat nie uzyskał wyleczenia z choroby. Natomiast pozostanie samemu z problemem nie wydaje się dobrym pomysłem. Być może lepiej pomyśleć o zmianie lekarza/terapeuty?

Witam. Czasami tezeba użyc drastycznych argumentów na zasadzie jakiegoś ultimatum. Ale też ważne jest uszanować decyzję i to co myśli dana osoba. Na pewno nie nacisać tylko powoli pertraktować.
Magdalena Brabec

Witam. Myślę, że warto skonsultować ponownie stan tej osoby z innym psychiatrą, nie wygląda mi to na depresję. 10letnie leczenie, które nie przynosi skutków brzmi podejrzanie. Ta osoba na pewno cierpi, warto zbliżyć się do niej, wysłuchać tego co mówi i zrozumieć.

Często postawienie granic, pozwolenie na wzięcie odpowiedzialności za własne decyzje, doświadczenie ich konsekwencji ( o ile nie zagrażają one życiu, a osoba jest świadoma i zdolna do samodecydowania) pomagają odnaleźć motywacje do zmiany.
Jeśli jednak sytuacja zagraża życiu można wnioskować o leczenie wbrew woli.