Zasłabnięcie - jakie przyczyny? jakie badania wykonać?

Mam 23 lata, kobieta. Od jakiegoś czasu dokucza mi uczucie zasłabnięcia, jakbym zaraz miała zemdleć, ale niegdy nie zemdlałam. Przychodzi nagle, bez żadnej przyczyny, czasem towarzyszy przyspieszone bicie serca, wrażenie duszności, nogi jak z waty, czasem też odczuwam drętwienie w stopach albo rękach. Zasłabnięcie zdarza się bez konkretnej przyczyny, o różnych porach dni i nocy, raz częściej, raz rzadziej, przez oststnie 2 tygodnie miałam spokoju, a wczoraj takie zasłabnięcie przytrafiło się dwa razy, raz rano w pracy, później wieczorem przed snem, jak już w łóżku byłam. Gdy tak się zdarza, staram się głęboko oddychać i koncentrować na czymś innym i zawsze przechodzi. Nigdy nie doszło do omdlenia, ale zasłabnięcie jest na tyle silne, że jak tak się dzieje, to odczuwam lęk, że to może być coś poważnego. Biorę tabletki antykoncepcyjne, żadnych innych leków poza tym, palenie rzuciłam 11 miesięcy temu. Jakie moga być tego przyczyny i jakie badania powinnam wykonać? (Jeszcze nie robiłam żadnych testów, za 2 tygodnie jadę do Polski i wtedy chcę dokładne badania zrobić.) Czy może to być na tle nerwowym albo może niedobór jakiś witamin czy minerałów?

Objawy, które Pani opsuje, mogą mieć przyczynę organiczną lub psychogenną. W pierwszym przypadku możliwe, że przyczyną takiego stanu rzeczy są zaburzenia rytmu serca. Czasem zdarza się tak, że serce przestaje równo pracować i wtedy nie jest wstanie pompować dostatecznej ilośći krwi do mózgu. Efekt - uczucie słabości. Zacząłbym więc od wykonania EKG oraz holtera (to takie EKG całodobowe) trzymanego tak długo, aż nastąpi atak (to bardzo ważne, bowiem jeśli nie będzie ataku, prawdopodobnie holter nic nadzwyczajnego nie wykaże).

Podłoże psychogenne może być związane z zaburzeniami lękowymi (opisuje Pani, że odczuwa lęk), może się wydawać, że zasłabnięcie jest przyczyną lęku, ale może być odwrotnie. Jeśli Pani serce jest zdrowe (to należy sprawdzić w pierwszej kolejności), nie ma Pani anemii, to warto by było skonsultować się również z psychiatrą.