Zastosowanie antykoncepcji awaryjnej po pękniętej prezerwatywie

Witam!

6 maja kochałam sie z moim chłopakiem i pękła nam prezerwatywa, to była niedziela godz. 18sta. Na drugi dzień poszłam do lekarza po Escapelle i o 13 ją zażyłam. Nie miałam żadnych skutków ubocznych. 9 maja w dzień przewidywanej miesiączki pojawiło się takie różowe plamienie a później normalne krwawienie jak przy miesiączce tylko trwało 4 dni, a zawsze mam tak 5-6 dni. Cykle mam nieregularne co 30, 32, 36 a nawet czasami 39 dni. Z tego co obliczyłam to w dniu wpadki miałam dni niepłodne. Dzisiaj jest 12 czerwiec, a ja nie mam okresu, czy mogę być w ciąży? Czy te krwawienie to była miesiączka, czy to było spowodowane zażyciem escapelle? Od wczoraj bolą mnie piersi tak jak przed okresem, ale czytałam, że to jest też objaw ciąży. Proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam!

Witam!

Skuteczność antykoncepcyjna "tabletki po stosunku" jest wysoka (ok. 98%), jeśli tabletka zostanie zastosowana w pierwszej dobie. W opisanej sytuacji tabletka została przyjęta zgodnie z zaleceniami, w związku z tym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę było znikome. Bez zastosowania antykoncepcji awaryjnej prawdopodobieństwo zajścia w ciążę również nie było wysokie, gdyż stosunek przypadł na dni niepłodne, jak zresztą sama Pani obliczyła. Antykoncepcja awaryjna może powodować różne działania niepożądane w tym znaczne opóźnienie miesiączki. Trudno stwierdzić czy pierwsze krwawienie po przyjęciu tabletki było menstruacją czy też było spowodowane przyjęciem tabletki. Na podstawie opisu sytuacji wydaje się, że opisany objaw bolesności piersi jest raczej związany ze zbliżającą się miesiączką. Ze względu na wcześniejszą nieregularność cyklu jak i zażycie tabletki termin miesiączki może ulec przesunięciu. Podsumowując, proponuję zachować spokój i poczekać na spodziewaną miesiączkę.

Pozdrawiam serdecznie!