zastosowanie balonika?

mam na imie Wioleta mam 21 lat. jestem w 41/42 tygodniu ciazy.jestem juz po wyznaczonym terminie 7dni. czuje sie dobrze robie badania i z dzieckiem jak i ze mna jest wszystko ok . dziecko ma czyste wody duzo miejsca daleko od pepowiny lecz nie mam zadnych objawow porodu boli rozwarcia.moj lekarz zaproponowalmi balonik i kroplowke czy jest to bezpieczne?jakie ma zastosowanie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Użycie "balonika", czyli końcówki cewnika Foleya, ma na celu przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy, czyli przygotowanie jej do porodu. Jest to jedna z metod preindukcji porodu, potrzebnej do tego by móc zastosować właściwą indukcję, jeśli szyjka macicy jest jeszcze niedojrzała. Cewnik Foleya (stosowany standardowo do drenowania pęcherza moczowego) wprowadza się do szyjki macicy i następnie wypełnia płynem balonik, który znajduje się na jego końcu. Napełniony balonik napiera na szyjkę i powoduje szybsze rozwieranie, skracanie i nabieranie miękkiej konsystencji - mechanicznie oraz poprzez stymulację wydzielania prostaglandyn. Po uzyskaniu dojrzałości szyjki, następuje indukcja, czyli wywołanie porodu- zwykle poprzez podanie oksytocyny w kroplówce. W Polsce preindukcję przu użyciu cewnika Foleya stosuje się tylko w niektórych szpitalach. Alternatywą dla tego sposobu są metody farmakologiczne (podawanie prostaglandyn, np. Prepidil żel).