Zatrucie pokarmowe a tabletki antykoncepcyjne

Witam, biorę Y*** od ponad roku. Jestem obecnie za granicą i dostałam bardzo silnego zatrucia pokarmowego, w związku z czym nie wzięłam dwóch tabletek w drugim tygodniu brania (sobota i niedziela), ponieważ nie chciałam obciążać żołądka, a efekt byłby i tak ten sam (czyli taki, że tabletki by nie zdążyły zadziałać, bo bym je z siebie wyrzuciła). Jednak wczoraj (poniedziałek), kiedy w końcu przestałam mieć problemy z brzuchem, postanowiłam kontynuować opakowanie (pomijając dwie tabletki z soboty i niedzieli), żeby nie robić jeszcze większego skandalu organizmowi. Tak więc wzięłam tabletkę wczoraj i dzisiaj (wtorek) i również dziś dostałam okres. Rozumiem, że mój organizm jest rozstrojony przez antybakteryjne tabletki, przez zatrucie, przez niebranie Y***e dwa dni. Jednak nie wiem czy w tym wypadku odstawić Y*** aż do następnego okresu, czy mimo miesiączki kontynuować jego branie aż do skończenia opakowania? Nie boję się o przerwanie antykoncepcji, jedynie w tym momencie chcę doprowadzić organizm do równowagi. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.

Witam serdecznie!
Zatrucie pokarmowe nie jest wskazaniem do odstawienia antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli wymioty/biegunka wystąpią po 3-4 godzinach od przyjęcia tabletki, to skuteczność preparatu nie zostanie obniżona. W takich sytuacjach zaleca się zatem przyjmowanie tabletek zgodnie z ustalonym schematem. Z Pani opisu wynika, że postąpiła Pani inaczej-stąd skutki. Opisywane krwawienie nie jest miesiączką, a krwawieniem z odstawienia (krwawieniem występującym w przypadku pominięcia co najmniej 1 tabletki w połowie opakowania). W obecnej sytuacji należy kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie ze schematem. Ze względu na pominięcie 2, a nie 1 tabletki w drugim tygodniu blistra, konieczne jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni. Jeżeli w poprzednim tygodniu doszło do zbliżenia, wskazane jest wykonanie testu ciążowego w odpowiednim terminie.
Pozdrawiam