Zatrzymywanie odchudzania podczas stosowania diety 1400 kcal

Witam,od miesiaca jestem na diecie 1400kcl i moja waga w pierwszym tygodniu spadla w drugim staneła i tak na przemian.Dlaczego tak się dzieje czy to normalne?

Witaj. Jak najbardziej jest to normalne zjawisko. Spadek masy ciała nigdy nie jest stały. Organizmy nasze się różnią i w różny sposób następuje u nas proces spalania tkanki tłuszczowej. Najlepszym sposobem na to, by się nie zniechęcać, jest ważenie się raz na 2 tygodnie. Poza tym warto rozważyć, czy twoja dieta na pewno jest dobrze zbilansowana. Być może kalorii jest trochę za mało (pamiętaj, że zbyt niska podaż kalorii równa się zmniejszeniu przemiany materii! I to jest wtedy błędne koło). Kaloryczność przy odchudzaniu powinna być mniejsza o 500kcal na dobę od naszego standardowego zapotrzebowania. Drugie 500kcal można "zyskać" poprzez godzinę jakiejś aktywności fizycznej. Z samej diety zaś nie polecam redukowania jej o więcej niż 500kcal na dobę. To się niestety odbija po pewnym czasie na zmniejszeniu metabolizmu i odchudzanie nie jest już efektywne.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Oczywiście może się tak zdarzyć, że waga ciała się zatrzymuje. Stosowanie dużej restrykcji kalorycznej przez dłuższy czas rzadko przynosi pożądane efekty, ponieważ organizm odbiera taki stan jako zagrożenie (głód) i może za wszelką cenę gromadzić zapasy. Jeżeli nie jest Pani zadowolona z efektów proszę zmienić podejście do diety. Nie liczyć kalorii, ale zwrócić uwagę Co Pani je. Polecam na początek zrezygnować całkowicie z cukru, słodyczy, napojów i soków (wszystkiego co dosładzane), odtłuszczonych produktów (zazwyczaj dodawany tam jest cukier) oraz produktów przetworzonych i gotowych. Proszę z warzyw uczynić podstawę diety (warzywa rosnące NAD ziemią przede wszystkim), do tego dodatek w postaci ulubionego mięsa, drobiu, ryb i zdrowych tłuszczy (masło, oliwa). Polecam też dwie łyżki tranu dziennie, taka suplementacja często ułatwia utrzymanie zdrowej wagi.

Witam serdecznie,

Jak najbardziej wahania wagi podczas odchudzania są normalnym zjawiskiem. Proces redukcji wagi nigdy nie jest stały Na początku najczęściej kilogramy spadają najszybciej, później nieco wolniej, następnie może wystąpić lekkie przytrzymanie wagi a później znów kilogramy zaczną spadać. Proszę nie skupiać się tak silnie na kaloryczności diety a raczej na doborze składników odżywczych, regularności posiłków oraz odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dieta musi być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Witam. Podczas diety odchudzającej warto włączyć aktywność fizyczną, wtedy spadek masy ciała jest dużo szybszy i dużo lepiej modeluje się sylwetka: mało tkanki tłuszczowej, więcej mięśniowej. Rożnicę widać po luźniejszych ubraniach, mimo, że kilogramy dalej stoją w miejscu (kilogram mięśni=kilogram tkanki tłuszczowej=inne proporcje).