Zawroty glowy - do psychiatry czy neurologa? Co mi jest?

Dzień dobry. Mam 28 lat, jestem mężczyzną. Mój problem polega na tym, że od dłuższego czasu, tj. od około 3 miesięcy, mam zawroty głowy, słabo mi się robi i czuję przy tym taki ścisk, jakby w czole, myślenie się wtedy pogarsza, nerwowy się robię, ostrość widzenia mi się pogarsza. Wszystkie te objawy występują w większości np. w hipermarkecie, kolejce w sklepie, na przystanku autobusowym. Jak wychodzę z pracy, to mi się lepiej robi, a pracuję w dużym sklepie meblowym (zwalniam się niedługo, bo już nie daję rady!!!). Mam wrażenie, że to od świateł sklepowych, ale sam nie wiem. Ciężko mi to wszystko do kupy skleić, bo z kolei np. jak jest dużo ludzi na przystanku, to też mnie łapie coś takiego, a świateł tam nie ma. Albo w centrum – jak jest duży ruch na ulicy też mnie łapie. Ale nie tylko, bo jak idę sam, spacerując, to też tak mam, przy czym jak jestem w sytuacji, jak pisałem wyżej, na początku to potęgują się objawy i są silniejsze, i to dużo silniejsze, aż muszę wyjść, np z hipermarketu. Jak już wyjdę, to mi lepiej się robi. Dziwne te dolegliwości. Zauważyłem, że te objawy uaktywniają się jak długo pracuję, tzn. np. rok pracy albo pół roku, bo kiedyś też mnie coś takiego dopadło, ale było słabsze i przechodziło, jak rzuciłem pracę. Potem się zatrudniałem, jakiś czas dobrze było, a potem znów te objawy. Tak jak by to przez stres było. Musze zaznaczyć, że na co dzień jestem taki żywy, czasem pobudzony i depresyjny zarazem. Ostatnio mam jakiś taki lęk do ludzi, ani na siłownię nie pójdę, ani do znajomych. Nie wiem, czy jedno i drugie ma coś wspólnego, ale może Pani uda się to jakoś do kupy poskładać i zdiagnozować, co mi w ogóle jest? Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Czytając Pański opis, rzeczywiście można dopatrzeć się znamion jednostki chorobowej należącej do grupy nerwic (fobii społecznej). Ale w takim przypadku przed ewentualną diagnostyką psychiatryczną, należy wyeliminować zaburzenia organiczne, czyli przyczyny wynikające z zaburzeń w organizmie.

W diagnostyce zawrotów głowy w pierwszej kolejności jest potrzebne badanie internisty/lekarza pierwszego kontaktu, by wyeliminować np. przyczyny kardiologiczne i by lekarz ocenił ogólny stan zdrowia. Jeżeli lekarz nie dopatrzy się żadnych odchyleń oraz uzna to za potrzebne, warto sięgnąć po konsultację neurologiczną. Przy zaburzeniach internistycznych czy neurologicznych mogą pojawiać się takie objawy jak lęk i niepokój, wynikające np. z braku poczucia pewności przez zawroty głowy.

Warto więc, rozpocząć diagnostykę, ponieważ również częste zmiany pracy mogą być objawem wskazującym na jakiegoś rodzaju niedostosowanie, na istnienie głębszego problemu.

Serdecznie pozdrawiam!