Zawroty głowy i ataki nerwicy
mam 30lat.Od 2 tyg.mam zawroty glowy-czuje lekkie upojenie,jak bym wypila piwo.Bylam u neurologa,mialam rezonans glowy,bad.na horm.tarczycy-wszystko OK.Przy bad.odruchow bezwarunkowych dr stwierdzila bardzo mocne "odpowiedzi",co swiadczy o nerwowosci i zestresowaniu(jestem bardzo nerwowa os.).Mowi ze to nerwica.Dzien po wizycie nagle ogarnal mnie nieuzasadniony niepokoj,strach,rozedrganie wewnetrzne,rece zimne,dziwne zimne ciarki u gory kl.piersiowej.Od4ni biore Citabax(10).na razie nic.CoMiJest

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Teoria Becka
A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.
Witam,
Problem, o którym Pani pisze to (po wykluczeniu choroby neurologicznej) najprawdopodobniej zaburzenia o charakterze lękowym. Wymagają one terapii psychologicznej, która pomogła by Pani uzyskać wgląd w istotę tych zaburzeń. Przeanalizowania wymagają całe Pani dotychczasowe doświadczenia. Jak wyglądała Pani rodzina, jakich emocji wyuczyła się Pani w dzieciństwie, skąd wziął się lęk. Ważne jest wszystko. Jaka jest Pani samoocena, jakie doświadczenia życiowe, jakie sytuacje były dla Pani szczególnie trudne, w kim ma Pani wsparcie i wiele, wiele innych spraw. Na początek proszę sobie zrobić notatki. Odnotować, kiedy objawy są najsilniejsze, jakie "katastroficzne" myśli im towarzyszą co można zrobić, aby im przeciwdziałać. Zaburzenia lękowe występują dość często i tzw. terapia poznawcza (w połączeniu z leczeniem farmakologicznym) wielu pacjentom pomaga. Dobrze byłoby podjąć taka terapię. Myślę, że za jakiś czas lekarstwa przyniosą pewną ulgę, ale terapia pozwoli na sprostanie sytuacjom stresowym w przyszłości. Lęk, napady paniki to jedne z najtrudniejszych doświadczeń i koniecznie trzeba podjąć z nim walkę. Życzę powodzenia. Krystyna Weigl-Albert
Witam, proszę skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą. Objawy które Pani opisuje mogą mieć związek z nerwicą, objawami somatycznymi. Efekty stosowania leku mogą wystąpić dopiero po kilku tygodniach leczenia, niekiedy ten czas jest dłuższy.
Jeżeli potrzebuje Pani dłuższej rozmowy może skorzystać z konsultacji online.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl