Zawroty głowy przy zmianie pozycji i osłabienie po wysiłku fizycznym a anemia

Mam pytanie, jak w temacie. Kilka rzeczy w moim organizmie zaczyna mnie ostatnio niepokoić. Chodzi mianowicie o to, że: za każdym razem, gdy gwałtownie wstanę, czy z łóżka, czy z ziemi, kręci mi się w głowie; ona sama bardzo często mnie boli; nieraz napada mnie wewnętrzne uczucie stresu, mimo że nie robię nic, co mogłoby to spowodować, wtedy szybko się pocę i bardzo szybko bije mi serce; wypadają mi włosy; szybciej się męczę, mimo że uprawiałam sport, czego teraz nie robię z braku czasu. Czy to może być anemia?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Objawy, które Pan/Pani opisuje mogą świadczyć o anemii. Jednak należy pamiętać, że są to objawy niecharakterystyczne, tzn. mogą wynikać również z innych patologii. Najprostszą metodą różnicowania przyczyny dolegliwości jest wykonanie badania morfologii krwi obwodowej (należy zwrócić szczególną uwagę na poziom hemoglobiny = Hb, ilość krwinek czerwonych =RBC oraz objętość krwinki czerwonej =MCV). Badanie to ponadto pomaga wstępnie zróżnicować przyczynę anemii (np. w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza poziomy wszystkich parametrów będą obniżone, natomiast z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego Hb i RBC będą obniżone, a MCV podwyższony). W pana/Pani przypadku radziłabym również oznaczyć poziom TSH, gdyż objawy opisane w poście mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Dalsze postępowanie będzie uzależnione od wyników badań.