Zawroty głowy przy zmianie pozycji i osłabienie po wysiłku fizycznym a anemia

Mam pytanie, jak w temacie. Kilka rzeczy w moim organizmie zaczyna mnie ostatnio niepokoić. Chodzi mianowicie o to, że: za każdym razem, gdy gwałtownie wstanę, czy z łóżka, czy z ziemi, kręci mi się w głowie; ona sama bardzo często mnie boli; nieraz napada mnie wewnętrzne uczucie stresu, mimo że nie robię nic, co mogłoby to spowodować, wtedy szybko się pocę i bardzo szybko bije mi serce; wypadają mi włosy; szybciej się męczę, mimo że uprawiałam sport, czego teraz nie robię z braku czasu. Czy to może być anemia?

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Objawy, które Pan/Pani opisuje mogą świadczyć o anemii. Jednak należy pamiętać, że są to objawy niecharakterystyczne, tzn. mogą wynikać również z innych patologii. Najprostszą metodą różnicowania przyczyny dolegliwości jest wykonanie badania morfologii krwi obwodowej (należy zwrócić szczególną uwagę na poziom hemoglobiny = Hb, ilość krwinek czerwonych =RBC oraz objętość krwinki czerwonej =MCV). Badanie to ponadto pomaga wstępnie zróżnicować przyczynę anemii (np. w przypadku niedokrwistości z niedoboru żelaza poziomy wszystkich parametrów będą obniżone, natomiast z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego Hb i RBC będą obniżone, a MCV podwyższony). W pana/Pani przypadku radziłabym również oznaczyć poziom TSH, gdyż objawy opisane w poście mogą świadczyć o nadczynności tarczycy. Dalsze postępowanie będzie uzależnione od wyników badań.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty