Zazdrość o byłe związki partnera

Witam, mam 24 lata. Od jakiegoś czasu notorycznie zaczęłam myśleć o byłych związkach mojego partnera. Rozmyślałam, co mi kiedyś mówił, że był z inną itp. W tej chwili przez te myśli nie mogę spać i jeść, nie mogę się od nich uwolnić. Jak sobie z tym poradzić? Teraz mój partner nie chce o tym rozmawiać. Jesteśmy razem 7 lat. Pomocy! Jak uwolnić się od tego stanu?

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
zastanawia mnie to, czy myśli o byłych związkach pojawiły się bez wyraźnej przyczyny, czy też są spowodowane jakimś konkretnym wydarzeniem, np. spotkaniem byłej partnerki chłopaka. Nie wiem, czego dotyczą Twoje myśli, czy pojawia się zazdrość, złość czy jeszcze inne emocje, ważne jest to, żebyś je określiła. Jeśli Ci się to uda, porozmawiaj o tym ze swoim partnerem, być może jest coś, co mógłby zrobić, żeby pomóc Ci zracjonalizować te myśli.
Porozmawiaj o swoim problemie z kimś zaufanymi i życzliwym, być może taka rozmowa pozwoli Ci spojrzeć na Wasz związek z innej perspektywy. Jeśli nie masz rzeczywistych powodów do zazdrości myśli te powinny ustąpić, jeśli skupisz się na tym co dzieje się aktualnie w Waszym związku. Jesteście ze sobą już długo, więc z pewnością macie wiele wspólnych wspomnień i doświadczeń, warto, żebyś o tym pamiętała i pielęgnowała te myśli.
Jeśli pomimo starań myśli o byłych partnerkach nie będą pozwalały Ci na normalne funkcjonowanie, warto rozważyć wizytę u psychologa, być może Twój problem leży głębiej.
Pozdrawiam serdecznie